Ikke alltid lett å komme frem
Hittil i vinter har 10 fjelloverganger på Europa- og riksveinettet vært stengt i til sammen 2300 timer, melder Statens vegvesen.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Hvor menge timer det har vært er stengt på andre veistrekninger, sies det ikke noe om. Hovedårsaken til stenging er vanskelige værforhold, men også vedlikehold på veier og tunneler medfører stenging.
Haukelifjell har hatt uvanlig mye stenging i vinter, så langt hele 977 timer, mot 210 timer hele fjorårsvinteren. Normalt er likevel Hardangervidda mest utsatt. Her ble det registrert 920 timer stenging i fjor vinter, mot «bare» 400 timer denne vinteren. Men den er altså ikke på langt nær over ennå, spesielt ikke i høyfjellet.
Dovrefjell, Hatter og Hemsedal er de mest driftssikre fjellovergangene de fem siste årene sett under ett. Men også her forekommer stenging og kolonnekjøring mange ganger i løpet av vinteren.
En annen hindring på de nevnte 10 fjellovergangene er kolonnekjøring, og her er det registrert 2537 timer så langt i vinter
Fjellovergangene
Følgende fjelloverganger er med i oversikten fra Statens vegvesen:
E6 – Dovrefjell
E6 – Saltfjellet
E6 – Kvænangsfjellet
E6 – Sennalandet
E6 – Hatter
E10 – Bjørnfjell
E16 – Filefjell
E134 – Haukelifjell
Rv 7 – Hardangervidda
Rv 52 Hemsedalsfjellet
Vi merker oss at flere andre veier hvor det forekommer værstenging, som Valdresflya, Vikafjellet, Venabygdsfjellet og diverse veier i Nord-Norge ikke er med i oversikten.
STILLING LEDIG:
-
Hæhre Entreprenør AS søker anleggsleder
Er du en erfaren prosjekt- eller anleggsleder? Bli med i Hæhres betonggjeng!
-
Engcon Norway AS søker selger/produktveileder/ordremottaker
Er DU vår nye kollega?
-
Komatsu Forest søker selger til Komatsu skogsmaskiner.
Glad i turer i skog og mark? Nå har du muligheten! Vi søker selger til Komatsu skogsmaskiner.
-
Hæhre Entreprenør AS søker kontraktsleder
Er DU vår nye kontraktsleder?