AT.JOBBER | Stillingsmarked

GIGAPROSJEKT: Hæhre Entreprenør må kjøre maskiner vestover for å gå i gang med kjempeprosjektet Arna - Stanghelle.

Hæhre fikk den første milliardkontrakten

OPPSTART I NOVEMBER: Hæhre Entreprenør vant den første store kontrakten på gigaprosjektet E16 Arna og Stanghelle.

Publisert

Hæhre Entreprenør AS ble fredag ettermiddag tildelt den første tunnelkontrakten i Fellesprosjektet Arna–Stanghelle. Kontrakten er verdt rundt 1,3 milliarder kroner eks. mva.

E16 FOSSNESET: Her må det skredsikres og sprenges ut for å gjøre plass til en ny rundkjøring på dagens E16.

Arbeidet skal etter planen starte i slutten av november og ta rundt to og et halvt år. Kontrakten kan signeres når karenstiden på ti dager er over, melder Statens vegvesen.

Tre tunneler

Arbeidene omfatter anleggstunneler, sjakter og forberedende arbeider langs E16 mellom Arna og Stanghelle.

Kontrakten omfatter tre anleggstunneler på til sammen 3,7 kilometer, ved Romslo, Langhelleneset og Gamle Fossen. Hver tunnel får sin egen bergsjakt ned til Sørfjorden.

Tunnelene skal brukes til å frakte og deponere stein fra byggingen av de nye vei- og jernbanetunnelene, forklarer prosjektleder Kari Bremnes i Fellesprosjektet Arna–Stanghelle.

Tunnelkontrakten på Arna–Stanghelle

Entreprenør: Hæhre Entreprenør AS

Verdi: Ca. 1,3 milliarder kroner eks. mva.

Omfang: Tre anleggstunneler på til sammen 3,7 kilometer, med hver sin bergsjakt til Sørfjorden

Plassering: Romslo, Langhelleneset og Gamle Fossen

Oppstart: Slutten av november 2026

Varighet: Rundt to og et halvt år

Signering: Etter karenstid på ti dager

Kilde: Statens vegvesen

Nye rundkjøringer

Krysset på Trengereid skal legges om. I tillegg skal det bygges midlertidige rundkjøringer på dagens E16 ved Romslo, Rødberg, Langhelleneset, Fossneset og Dalehagen, slik at anleggsområdene får tilkomst.

Ved Fossneset skal det rassikres og sprenges for å gi plass til en av rundkjøringene, som trengs for å komme til et av tunnelanleggene.

Rassikring først

Strekningen er rasutsatt, og det må gjøres omfattende sikringsarbeid før deler av arbeidet kan starte.

Trafikantene må regne med redusert framkommelighet og lengre reisetid, opplyser Statens vegvesen.

Powered by Labrador CMS