FINGERFERDIGE: Se nøye på disse sju karene. De har skrudd Cat «hele» livet. Da eldstemann Øystein Grave begynte å mekke på anleggsmaskiner, var timelønna 15,25 kr.

Har skrudd Cat i 290 år

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Øystein Grave er eldstemann med sine 68 år og 50 års fartstid som mekaniker. Først i Pay & Brinck og senere da det ble Pon Equipment. Men han er ikke alene om å ha lang fartstid i Pon.

Seks mekanikere sitter og prater med Anlegg&Transport. Alle har mer enn 30 års ansiennitet, da det plutselig kommer en sveiser med 44 år.

Timelønn: 15,25 kr

På spørsmål hvor lenge Øystein Grave har tenkt å holde på kommer svaret momentant: - 80 år.

Artikkelen fortsetter under bildet!

UTE: Det er ute på jobb hos kundene Øystein Grave trives best. På denne hjullasteren er det en ulyd i drivverket som skal sjekkes ut.

Han har vært med på en reise igjennom arbeidslivet som få har vært med på til­­svarende. Da han fikk fast jobb i 1972 var timelønna 15,25 kroner. Det var etter den tidens målestokk veldig godt betalt og en av grunnene til valget om å bli anleggsmekaniker.

Reist

Han har reist land og strand rundt. Vært med og skudd på maskinene som ble brukt på de store damanleggene over hele landet. De senere årene har han jobbet som utemekaniker med Oslo som nedslagsfelt. Han har lengst erfaring og den minste servicebilen blant kollegaene.

- Det jeg liker best er friheten og muligheten til å bestemme over dagene i stor grad selv, sier Øystein Grave. På spørsmål om han noen gang har tenkt på å bytte jobb og arbeidsgiver kommer et kontant NEI.

Artikkelen fortsetter under bildet!

KOLLEGAER: Øyvind Ruud (t. v.) og Øystein Grave har jobbet sammen siden 1974, som utemekanikere begge to.

Øyvind Ruud har nesten like lang fartstid med sine 48 år i Pon. Han jobbet mye ute sammen med Øystein Grave de første årene. På det verste bodde han borte 180 netter i året.

Bofast

Siden 1986 har han vært det som kalles bofast mekaniker med huset hjemme på Vormsund som utgangspunkt. Dit kommer alle delene og det han trenger for å gjennomføre dagens arbeidsoppgaver.

De fleste av kundene hans er faste. Vanligvis er det han som følger en maskin fra den er ny til den blir faset ut. Det er stor variasjon i hverdagen til mekanikerne. Mye av det de gjør er planlagte servicer og vedlikehold.

- Jeg har blant annet Gunnar Holth AS som en av mine kunder. I perioder har jeg brukt mer enn halvparten av tiden min på deres maskiner, sier Øyvind Ruud.

Utvikling

De sju har vært med på den største og raskeste utviklingen av teknologi i anleggsbransjen.

- Vi fikk den aller første PC-en i 1998. Nå finnes det ikke noen form for dokumentasjon eller håndbøker på papir lenger, sier Øystein Grave.

Det er ikke bare teknologien og verktøyene som har blitt bedre. Arbeidsklærne var heller ikke all verden å skryte av.

Artikkelen fortsetter under bildet!

GOD STEMNING: Latteren sitter løst rundt kaffebordet når Øystein Grave (t. v.) og Olav Strande river litt kjeft til underholdning for Even Røine og de andre kollegaene.

- Den første vinteren jobba jeg i bevernylondress, sier Olav Strande. Han har 43 år bak seg i PON og har de siste årene jobbet inne på verkstedet. Før det jobbet han ute i over 20 år, og en av tingene han har jobbet mye med er linjeboring av maskiner.

Kjæringa strikka

- Kjærringa strikka en tjukk ullgenser som jeg kunne bruke under kjeledressen når det ble som aller kaldest, sier Øyvind Ruud og flirer.

Den første varmekjeledressen kom og ble tatt i bruk først i 1988. Arbeidsklærne de bruker i dag har utviklet seg like mye som maskinene de skrur på, har gjort.

Inne

Sammen med Olav Strande jobber Even Røine inne på verkstedet. Han har også 39 år bak seg i Pon-systemet med noen få års avbrekk i Pon Power. Hans spesialfelt er motorer og styresystemene til disse.

Selv om han egentlig skal jobbe inne er han rett som det er med ut til maskiner ute hos kunder. Han har hatt en ­forkjærlighet for de store overhalingsjobbene hvor alt plukkes ned.

Artikkelen fortsetter under bildet!

OSER RUTINE: Pon på Berger har sju mann med mer enn 30 års fartstid.

Bedre verktøy

- Verktøyet vi bruker er også blitt mye bedre i årenes løp, skyter Helge Mallhaugstredet inn. Han jobber mye i team med Øystein Grave, og blant annet har de Feiring Bruk som felles kunde. Der har de blant annet vært med å bygge og sette sammen 777-tipptruckene som brukes på Lørenskog.

Det er ikke første gang Øystein Grave har montert store maskiner. I årenes løp har han vært med på å bygge til sammen 16 eller 17 av 992 hjullastere over hele landet.

Alt rundt

Selv om det er lite på dagens anleggsmaskiner som minner om tiden slik maskinene så ut for bare noen tiår siden, er grunnprinsippene akkurat de samme. Den største utviklingen har vært på alle hjelpesystemene og styringen av maskinen.

- Hydraulikken er en av de tingene hvor det har vært en enorm utvikling. Men det har gått gradvis frem mot der vi er i dag, sier Helge Mallhaugsstredet.

- Og så har det skjedd veldig mye på transmisjon. Særlig på hjullasterne har det vært en enorm utvikling, sier Knut Nyhus. Han har 36 år bak seg i PON og jobbet noen år i oljeindustrien før det ble anleggsmaskiner.

En av de største forskjellene fra tiden da alle disse karene begynte å jobbe, er både antallet maskiner, kolleger og lokale Pon verksteder spredt ut over hele landet. Det har gjort at det har blitt mindre reising med årene.

Godt arbeidsmiljø

Gode kollegaer og ordede forhold er fellesnevneren for alle de sju veteranene om hvorfor de har blitt værende i Pon. Nye, lyse og romslige lokaliteter har gjort jobben lettere på det nye anlegget på Berger.

Likevel er de enige om at stor vekst i selskapet, med veldig mange nye kollegaer spredd over større områder, rent fysisk har gjort at samholdet mellom alle ansatte i hele bedriften ikke er så nært som det var. Da de startet i Pay & Brinck var de som en stor familie.

- En liten ting til!

Olav har noe på hjertet, på tampen av intervjuet:

- Du må få med at Øyvind er ekspert på FUP – ferdsel uten plan!

Vi overlater til våre lesere å se for seg latteren rundt bordet etter denne tilleggsopplysningen.

Powered by Labrador CMS