AT.JOBBER | Stillingsmarked
Nær tre milliarder i driftskontrakter
KONTRAKTER: Seks nye kontrakter for drift av riksveier og elektriske anlegg starter 1. september. Kontraktene har en samlet verdi på 2,93 milliarder kroner før merverdiavgift.
Den reelle verdien kan bli høyere som følge av tilleggsarbeider og muligheten for å forlenge kontraktene fra fem til åtte år. De nye kontraktene omfatter veidrift i Oslo, Bergen og vestre Telemark, samt elektrodrift i Møre og Romsdal, Trøndelag og Innlandet.
– Vi utvikler veidriften i samarbeid med entreprenører og andre veieiere. Gjennom nye kontraktsformer skal vi gi samfunnet og den enkelte trafikant mer igjen for pengene. I tillegg til pris må entreprenørene konkurrere om innovasjon og gode løsninger, blant annet for beredskap og klima, sier vegdirektør Ingrid Dahl Hovland.
Første felleskontrakt etter regionreformen
I Telemark har Statens vegvesen og fylkeskommunen inngått en felles driftskontrakt for riksveier og fylkesveier. Det er den første felleskontrakten som inngås etter at regionreformen i 2020 førte til at ansvaret for driften ble delt mellom staten og fylkeskommunene.
Risa AS har vunnet kontrakten, som har en verdi på 659 millioner kroner. Riksvegdelen utgjør 50,6 prosent av kontrakten.
I tillegg til en forventet økonomisk stordriftsgevinst mener Telemark fylkeskommune og Statens vegvesen at felleskontrakten vil styrke beredskapen, blant annet over Haukeli og i andre fjellområder.
Kontrakten er et pilotprosjekt. Felleskontrakter kan etter hvert bli aktuelle også andre steder dersom fylkeskommunene ønsker det, og de geografiske og markedsmessige forholdene ligger til rette.
Konkurrerer på klima og beredskap
Gjennom mange år var pris det eneste tildelingskriteriet i driftskontraktene, etter at Statens vegvesen hadde definert kravene til kvaliteten på veidriften. De siste årene har entreprenørene også konkurrert om å tilby løsninger utover minimumskravene.
Kutt i CO₂-utslipp er et krav i alle kontraktene. Driftsopplegg for vinterberedskap og innovasjon kan også bli vektlagt ved tildelingen.
– I stedet for at Statens vegvesen skal definere alle detaljer, har vi utfordret bransjen til å være innovative og foreslå gode løsninger som gir oss mer igjen for pengene. Vi har også fått grønnere veidrift ved at kutt i CO₂-utslipp er en del av konkurransen, sier Hovland.
Presis Vegdrift tar Oslo og Bergen
Presis Vegdrift har vunnet konkurransene om driften av riksveiene i og rundt Oslo og Bergen. Oslo-kontrakten er verdt 964 millioner kroner, mens kontrakten i Bergen har en verdi på 857 millioner kroner.
Entreprenørene baserer seg i stor grad på lokalt ansatte og engasjerer også lokale bedrifter til oppdrag langs veiene.
– Entreprenørene baserer seg på folk med solid erfaring og lokalkunnskap. Den lokale tilknytningen er avgjørende for å kunne ivareta beredskapen over hele landet, sier vegdirektøren.
Beredskapen skal også styrkes gjennom bruk av ny teknologi, blant annet flere værstasjoner og bedre prognoseverktøy.
Tre nye elektrokontrakter
Tre av kontraktene gjelder drift av elektriske anlegg langs veiene. Traftec AS har fått kontrakten i Trøndelag, BMO Elektro AS skal ha ansvaret i Møre og Romsdal, mens Trafikkteknikk AS har vunnet kontrakten for veibelysning i Innlandet.
Moderne veidrift er i økende grad avhengig av elektroinstallasjoner. I tillegg til veibelysning, signalanlegg og værstasjoner gjelder dette styringssystemer, ventilasjon og sikkerhetsutstyr i tunneler.
I elektrokontraktene var pris det eneste tildelingskriteriet.
Skal styrke kontrollen med arbeidsforholdene
Statens vegvesen har også satt i verk tiltak for å styrke kontrollen med arbeidsforholdene og seriøsiteten hos virksomhetene som er engasjert i veidriften.
Et nytt digitalt system skal brukes til å følge opp og kontrollere seriøsitet, kompetanse og tilstedeværelse. Systemet varsler automatisk dersom kravene ikke blir oppfylt. Det er også innført en sentralisert inntakskontroll som skal sikre likebehandling, ryddighet og åpenhet.
– Slik forsterker Statens vegvesen innsatsen for et seriøst arbeidsliv og tydeliggjør forventningene til profesjonell og ansvarlig gjennomføring av våre kontrakter, sier Hovland.
Nye entreprenører vant fem av de seks kontraktene.
De seks nye kontraktene
Alle kontraktene gjelder fra 1. september 2026 til 1. september 2031. Partene har en gjensidig mulighet til å forlenge kontraktene med inntil tre år.
Fem kontrakter forlenges
I tillegg til de nye kontraktene har Statens vegvesen og entreprenørene blitt enige om å benytte opsjonene i fem eksisterende driftskontrakter.
Mesta skal dermed drifte riksveiene i Haugesund og Sunnfjord fram til 2029. Presis Vegdrifts kontrakter i Hallingdal og Valdres og i Vest-Finnmark forlenges med tre år.
Kontrakten til Presis Vegdrift i Midtre Hålogaland forlenges med to år, til 2028. Planen er deretter å lyse ut en ny kontrakt som også omfatter Ofoten.