NCC og Skanska har inngått asfaltavtale

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

På oppdrag for Skanska, skal NCC produsere og legge 58.000 tonn asfalt på E18-prosjektet Vestkorridoren Fornebukrysset – Strand. Arbeidet starter opp i høst og vil pågå i etapper frem til 2030.

Asfaltleveransen er en del av Skanskas prosjekt med bygging av 2,3 kilometer ny E18 med 2x3 felt på strekningen Fornebukrysset – Strand i Bærum kommune.

− Vi er godt fornøyde med å signere nok en asfaltkontrakt med Skanska. Dette er et komplekst prosjekt som krever solid gjennomføringsevne og effektiv logistikk i alle ledd, sier André Waage, Head og Department NCC Industry Norge.

Strekningen mellom Fornebu og Strand er den mest omfattende og komplekse delen av prosjektet E18 Lysaker – Ramstadsletta og det skal bygges og asfalteres i et område med en årsdøgntrafikk (ÅDT) på 90.000 kjøretøyer. Det krever solid planlegging og tett oppfølging av blant annet logistikk og trafikksikkerhet.

Steinskogen

NCC vil i asfaltprosjektet levere et klimaregnskap og leveransen dokumenteres med en miljødeklarasjon (EPD). Asfalten vil bli produsert ved NCCs asfaltfabrikk på Steinskogen i Bærum. 

Denne fabrikken produserer asfalt med opptil 80% lavere CO₂-utslipp enn tradisjonell asfalt. Det er mulig fordi det benyttes fornybar energikilde – trepellets – som ut fra et klimasynspunkt er bedre enn fossilt brensel.

Asfalteringen vil følge veiprosjektets fremdriftsplan og på det meste vil nærmere 20 ansatte fra NCC være involvert i arbeidet med produksjon og legging av asfalt. I tillegg kommer transport av asfalt og arbeidsvarsling.

Kontrakten ordreregistreres i 4. kvartal 2023 i forretningsområdet NCC Industry.

Asfaltavtale i februar

NCC inngikk i februar i år også en leveranseavtale med Skanska til delprosjektet E18 Strand – Ramstadsletta og vil med Fornebukrysset – Strand være en sentral asfaltaktør i E18 Vestkorridoren-prosjektet i Bærum.

Powered by Labrador CMS