AT.JOBBER | Stillingsmarked

E134 ETNE: Rasområdet ligger 400 høydemeter over veien i en bratt fjellside, og det gjør at kartleggingen tar tid.

Skred ved E134: Venter på oversikt

Publisert

Statens vegvesen bruker både mandag og tirsdag på arbeid i terrenget etter skredet ved E134 Fjæra i Etne. Det melder Statens vegvesen.

Losneområdet ligger 400 høydemeter over havet i en bratt fjellside, og det gjør tilkomsten krevende. Arbeidslaget må etablere tausikring fra om lag 100 meter over selve losnestedet.

– Tilkomsten med tau er fra om lag 100 meter over losnestedet. Å få etablert den er et arbeid som er krevende og som må gjøres i tråd med det viktigste prinsippet for Statens vegvesen, nemlig sikkerhet, sier avdelingsdirektør Svenn Finden i Statens vegvesen.

Skredet skyldes langvarig forvitring og destabilisering av fjellet.

Onsdag ny vurdering

Når sikker tilkomst er etablert, kan Statens vegvesen få den oversikten som trengs for å planlegge videre tiltak.

STORT OG BRATT: Statens vegvesen treng tid for å oversikt over lokalområdet ved E134 Fjæra i Etne. Foto: Emil Solbakken, Statens vegvesen

– Når vi har trygg tilkomst til lokalområdet, får vi oversikt slik at vi kan planlegge videre tiltak, sier Finden.

ETNE: Slik ser det ut på E134 i Etne.
ETNE: Slik ser det ut på E134 i Etne.

Det er omfattende skader på veien, og åpningstidspunktet er fortsatt usikkert. Onsdag er satt som tidspunkt for ny vurdering. Statens vegvesen opplyser at noe av reparasjonsarbeidet trolig kan gjøres raskt, mens andre tiltak må tas på et senere tidspunkt. Når veien åpner, vil det trolig skje med styrt trafikkavvikling.

Omkjøring er etablert via riksvei 13. Ferjen Hjelmeland–Nesvik går døgnet rundt de to neste nettene.

Powered by Labrador CMS