PÅ THE TIRE: Techking-standen på The Tire i Köln nylig. Produsenten satser på tung industri.

Volvo Maskin blir dekkimportør

LILLESTRØM/KÖLN: Volvo Maskin AS er importør av anleggsdekk fra produsenten Techking, hvilket er unikt for maskinforhandlere. Men det er ikke sikkert det stopper med det norske pilotprosjektet.

Prosjektet hos Volvo Maskin AS er det første av sitt slag, i hvert fall for Techking og i Volvo CE-sammenheng også. A&T kjenner ikke til andre maskinforhandlere som har tilsvarende avtaler heller.

FLERE BEN: Volvo Maskin-sjef Arne Knaben sier satsingen er noe Volvo Maskin AS og Volvo Maskin Service AS gjør sammen.

Gikk sammen

- Dette er et prosjekt Volvo Maskin AS og Volvo Maskin Service AS er sammen om, og vi hadde en liten «tjuvstart» allerede på Vei og Anlegg hvor vi viste Techking-dekk på stranden ved serviceseksjonen, sier adm. direktør Arne Knaben i Volvo Maskin. Senere har vi hatt besøk av den kinesiske toppsjefen Wang Tech på Mastemyr legger han til, og understreker at både produsent, deres representant Arne-Helge Andreassen og Volvo Maskin og Volvo Maskin Service er enig om veien fremover.

- Ettermarkedet forandrer seg når man forsiktig flytter seg fra dieseldrevne maskiner til elektriske. Mindre olje i maskinene, får utslag på færre salg av filter, oljer osv, og det er i stor grad ettermarkedet man tjener på. Volvo Maskin-sjef Arne Knaben som jeg har jobbet sammen med i mange år i Volvo Trucks, var klar på at vi må ha flere bein å stå på, sier nordmannen Arne-Helge Andreassen.

Godt kjent

Han jobbet 15 år hos Volvo Trucks i Göteborg, og bor fremdeles i Sverige. Men nå jobber han som rådgiver for det «up-and-coming-merket» Techking. Kineseren Wang Tech jobbet tidligere som sjefingeniør hos andre store konkurrerende merker, men ville bryte ut med ambisjonen om å utvikle verdens beste anleggsdekk. Wang var selv i Norge nylig for å besøke Volvo Maskin og Volvo Maskin Service AS som får en avgjørende rolle om pilotprosjektet blir en suksess.

Når Volvo-servicemekanikerne i fremtiden er ute for å vedlikeholde maskiner, vil de nå også få ansvaret for at Techking-dekk på maskinene er i god stand. Opplæringen er allerede i full gang, og både Volvo Maskins egne mekanikere og Volvo Maskin Service sine rundt 200 har fått de første erfaringene med å se til dekk også.

I oppbygging

- Disse må nå ta kontroll og observere dekkene også. De må se på slitasje, og se dette i sammenheng med data fra Volvo på maskinene. Tusenvis av maskiner ligger inne i analyseverktøy, og man har data på timetall, hastigheter og temperaturer på maskinene å sammenligne med, sier Ole Petter Solheim som er VMS sin dekkspesialist.

SENTRALE I SATSINGEN: Fra venstre er Ole Petter Solheim (dekkekspert i Volvo Maskin Service AS), Wang Tech (gründer og eier av Techking), Arne-Helge Andreassen (nordmann og rådgiver for Techking) og Europa-salgssjef Lee Huandong.

Duoen var på standen til Techking på dekkmessen The Tire i Köln. De understreker at de skal skynde seg langsomt, og bygge sten på sten. Alt skal læres opp, og prosjektet er ikke kommet lenger enn at ingen Volvo-maskiner så langt automatisk er skodd med Techking-dekk som følge av avtalen.

- Men det er tanken og målet på lengre sikt, sier Andreassen.

Techkings salgssjef for ettermarked i Europa, Lee Huandong, har klokkeklare ambisjoner med det norske prosjektet.

- Vi vil bli nummer én i markedet på dekk til gruver og anlegg i Norge sammen med Volvo Maskin AS, og hos Feiring er de allerede i gang med å teste dekk. På sikt er dette noe vi ønsker å få til med alle Volvo-forhandlerne i Europa, men så langt er dette Volvo Maskin sitt prosjekt, sier salgssjef Huandong til A&T.

Powered by Labrador CMS