Lunckefjell-gruven kan bli utsatt
Den alvorlige økonomiske situasjonen Store Norske Spitsbergen Grubekompani befinner seg i kan føre til at Lunckefjell-gruven blir utsatt.
Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.
- Hvis kullprisen ikke bedrer seg, må det også vurderes, sier direktør Per Andersson til Svalbardposten.
I utgangspunktet var Lunkcefjell-gruven et prosjekt med marginal fortjeneste da det ble vedtatt i 2011 med en kullpris på 90 til 100 dollar per tonn. Kullprisene har sunket siden den gang, så nå kan gruven bli et tapsprosjekt.
380 til 310 i løpet av åretStore Norske varslet i mai at de må nedbemanne fra . Nå er antallet nede i 300 ansatte ved utgangen av året.
- Vi må spare 60 til 70 mill. kroner for å møte den lave kullprisen. Den har vært nede i 72 dollar per tonn, og det er selvsagt ikke spesielt hyggelig, sier Andersson til avisen.
STILLING LEDIG:
-
Mekaniker/vedlikeholds operatør
Franzefoss Pukk AS (FPU) Anlegg Steinskogen
-
Maskinfører
Erling Rolstad As
-
Veiarbeider/Trafikkdirigent
Norsk Trafikksikring AS
-
Servicemekaniker
Maskinteknikk Nord AS
-
Servicetekniker
WashTec Bilvask AS
-
Servicetekniker
ROGNE INDUSTRITEKNIKK AS
-
Prosjektleder
Nordic Bulk AS
-
Selger-Ballangen
Entrack AS
-
Selger - Lillehammer
Entrack AS
-
Instruktør Teknisk Opplæring
Norsk Scania AS