En begeistret Oslo-ordfører Anne Lindboe klippet snora til det nye anlegget til Transport-Formidlingen

– En forutsetning å kunne lade «hjemme»

Publisert

– Fremtiden er elektrisk, både innen transport og i bygg og anlegg, sa Oslo-ordfører Anne Lindboe da hun torsdag åpnet Transport-Formidlingens nye anlegg med 26 ladestasjoner for nyttekjøretøy på Haugenstua i Oslo.

Den første ladekabelen ble satt i av ordføreren under ganske kyndig veiledning fra daglig leder i Transport-Formidlingen, Per-Jørgen Melnes.

– Ambisjonen er å være så klimanøytral som det går an, sier Per-Jørgen Melnes hos Transport-Formidlingen, mens han smiler som en sol, selv om regnet gjør både hans egne og Oslo-ordfører Anne Lindboes jakkekrager lettere fuktige.

– Må gjøre det rimelig og enkelt

For å tekkes både egne medlemmer, som er små og mellomstore transportbedrifter, og sluttkundenes stadig strengere klimakrav, har Transport-Formidlingen i samarbeid med Circle K og med støtte fra Oslo kommune satt opp 26 depotladere som gjør at T-Fs elektriske nyttekjøretøy kan fylles opp med strøm effektivt og rimelig. Laderne har en kapasitet på 50 kW og det finnes i tillegg 17 ladere med effekt på 22 kW.

– Våre medlemmer har investert millioner i nye elkjøretøy, og da må vi gjøre det enkelt og rimelig for dem å lade, sier Melnes AT.no.

For den elektriske kjøretøyflåten til Transport-Formidlingen vokser. I dag er rundt 35 av 300 tunge kjøretøy fossilfrie, men det er først nå veksten virkelig skyter fart. Ifølge Melnes vil Transport-Formidlingen motta flere el-lastebiler i måneden fremover.

Per-Jørgen Melnes er glad for at Transport-Formidlingen har sikret seg tilstrekkelig med strøm til å ha god kapasitet på eget ladeanlegg.

Må kunne lade hjemme

Å ha god kapasitet på lading ved hjemmebasen er en forutsetning for god økonomisk drift av en kjøretøyflåte, påpekte Kjell Olafsrud, markedsdirektør i Norges Lastebileier-Forbund (NLF) i sitt innlegg under åpningen av anlegget på Haugenstua.

– For at elektriske lastebiler skal være konkurransedyktige, må det være mulig å lade «hjemme» – det blir altfor dyrt å basere seg på å lade langs veien, understreket Olafsud.

Det er det ikke gitt at alle får mulighet til å lade tunge kjøretøy ved eget anlegg så raskt som ønskelig er Transport-Formidlingen har vært tidlig ute, og sikret seg med det god strømkapasitet til sitt anlegg, og har tilgang på 2 MW. Men det er engang slik at det går ut over selskapets naboer, som ikke vil få samme mulighet til tilgang på strøm på kort sikt.

– Legges merke til

Per-Jørgen Melnes er uansett glad for at Transport-Formidlingen nå har fått den muligheten, som gjør det grønne skiftet bærekraftig også økonomisk.

– Vi mener vi kan regne hjem denne investeringen, selv om elektriske kjøretøy fortsatt er langt mer kostbare i innkjøp, sier Melnes som understreket i sin tale at subsidier til innkjøp av grønne kjøretøy fortsatt er en forutsetning for at dette skal gå.

Konkurransekraft og krav fra kundene er også en årsak til at grønne kjøretøy vinner på sikt.

– Vår satsing er blitt lagt merket til av kundene helt siden Dønn Grønn i 2017, og det merker vi en effekt av, sier Melnes.

Foreløpig er det først og fremst de litt mindre lastebilene som kjører faste distribusjonsruter som går på strøm. Men Transport-Formidlingen jobber med å skifte det grønne skiftet over på andre transportsegmenter også.

– Vi jobber med at alle segmenter skal ta del i dette, og det nest segmentet som er aktuelt er tippbiler, sier Melnes.

Sjåførene er fornøyde

Dette er ikke nytt for Transport-Formidlingen understreket Melnes i sin åpningstale, og pekte på at selskapet allerede i 2017 lanserte den helelektriske budtjenesten Dønn Grønn. Han legger ikke skjul på at den satsingen ikke var uten problemer, men peker på at teknologien er mye mer moden nå.

– Den gang skulle elvarebilene til Dønn Grønn ha en rekkevidde på 12 mil, men med 20 minusgrader fikk vil bare 7–8 mil ut av dem, og det var med varmeapparatet slått av og dårlig komfort for førerne, sier Melnes.

Nå er vi imidlertid kommet dit at førerne setter pris på elektriske kjøretøy og fordelene det gir. Det gjelder både gamle garvede sjåfører med lang fartstid bak en dieselmotor og yngre rekrutter.

– Vi ser at mange av våre eldre, som kanskje var skeptiske, er blitt overbevist. Og de unge VIL jo være klimanøytrale, så sjåførene ser også positivt på det, sier Melnes.

Powered by Labrador CMS