AT.JOBBER | Stillingsmarked

FAMILIE: Stellantis viste frem hele varebilfamilien under Pro One fanen under Brussels Motor Show

Fra trehjuling til Ducato
Stellantis viste hele Pro One-bredden i Brussel

Publisert

Stellantis Pro One-standen i Brussel var lagt opp for å vise hele spennet i konsernets profesjonelle kjøretøyportefølje. Her sto modeller fra Fiat Professional, Citroën, Peugeot og Opel side om side, fra de minste bybilene til store varebiler i Ducato-klassen. 

STØRSTE: Selv om det er Fiat Ducato som av mange regnes som den største i familien, er det Peugeot som har solgt best i Norge de siste årene. Når det gjelder de elektriske er det Ducato som troner her i landet.

Utvalget dekket både diesel- og elektriske drivlinjer, og spente fra Berlingo/Partner/Combo/Doblo-klassen via mellomstore varebiler som Vivaro/Expert/Jumpy/Scudo til de største bilene i Boxer/Jumper/Movano/Ducato-segmentet. Stellantis fikk dermed vist frem hele bredden i varebilprogrammet. 

Elektrisk i alle klasser 

Elektrifisering var et gjennomgående tema på standen. Stellantis viste elektriske varianter i alle størrelsesklasser, fra små distribusjonsbiler til store varebiler tiltenkt regional kjøring og tyngre oppdrag. 

Dette understreket konsernets strategi om å gjøre elektrisk drift tilgjengelig uansett bruksområde, enten det handlet om håndverkere i bysentrum, budbiler i tett trafikk eller større logistikkoppdrag. 

«You need it, we make it» 

Et sentralt element i Pro One-satsingen er CustomFit-programmet. Her tilbyr Stellantis ferdige, fabrikkgodkjente tilpasninger, ombygginger og påbygg direkte fra produksjon, i stedet for at alt måtte løses på etterhånd. 

På standen ble det vist flere eksempler på biler med integrerte løsninger for ulike yrkesgrupper fra serviceinnredning og skap til spesialtilpassede løsninger for distribusjon og håndverk. Poenget var å levere biler som var klare til bruk fra første dag, med én leverandør, én garanti og kortere vei fra bestilling til ferdig bil. 

For mange kunder betyr dette enklere innkjøp, mindre nedetid og mer forutsigbarhet i hverdagen. 

Spesialutgaver og profilmodeller 

ATTITUDE: Citroën Berlingo XTR, spesialutgave med mer robust design, ekstra detaljer og et «arbeidsbil med attitude»-preg.

Stellantis brukte også messen til å vise frem flere profilmodeller og spesialutgaver. Blant annet ble Citroën Berlingo XTR og Opel Vivaro Electric «Sportive» trukket frem, med tydeligere designprofil og ekstra utstyrsnivå. Slike utgaver var ment å kombinere det praktiske med et mer markant uttrykk, et grep som også blir stadig vanligere i varebilsegmentet. 

Citroën Berlingo XTR er en mer robust og utstyrssterk spesialutgave av Berlingo, med tydeligere «offroad»-inspirert design, ekstra beskyttelsesdetaljer og et mer markant uttrykk enn standardutgavene. XTR kombinerer varebilens praktiske egenskaper med økt komfort og teknologi, og er rettet mot brukere som ønsker et litt tøffere uttrykk uten å gi slipp på funksjonaliteten.

SPORTY: Opel Vivaro Electric “Sportive”, spesialutgave med sporty dekor, 17″ alufelger og ekstra utstyr, kombinert med elektrisk drift og god rekkevidde som representant for mellomstore el-varebiler på Stellantis Pro One-standen i Brussel.

Opel Vivaro Electric “Sportive” er en spesialserie av den elektriske Vivaro-varebilen som kombinerer nyttbarhet med et mer markant og sporty uttrykk. Den har en 100 kW (ca. 136 hk) elmotor og WLTP-rekkevidde på opptil ca. 349–352 km samtidig som den tilbyr opptil omtrent én tonn lasteevne og rundt 5,8 m³ lastevolum. Designet er preget av sorte og gule “Sportive”-dekorstriper, 17″ aluminiumsfelger og LED-lys, som gir bilen et tydelig særpreg i Pro One-utstillingen. Innvendig og teknologisk byr Sportive-utgaven blant annet Dynamic Surround View med digitale speil og kameraer for bedre oversikt, samt moderne skjerm- og navigasjonspakker som standard i denne utgaven. 

Fra mikromobilitet til full størrelse 

I den ene enden av skalaen viste Stellantis helt nye løsninger for mikromobilitet og bydistribusjon, mens den andre enden ble dominert av store varebiler med høy lastekapasitet. Kontrasten var stor og bevisst. 

Det var nettopp denne bredden Stellantis ønsket å demonstrere i Brussel: Ett konsern, én profesjonell satsing, men løsninger tilpasset alt fra siste-mil-leveranser i trange bygater til tyngre oppdrag på hovedveinettet.

Powered by Labrador CMS