ENTUSIAST: Bjarne Kalberg har ingen planer om å gå i pensjon, men ønsker å kjøre traktor så lenge helsa holder.

- Jeg slutter heller enn å bytte ut traktoren med lastebil

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Et lite steinkast fra driftsbygningen på gården til Kolberg ligger ett pukkverk som driftes av Stangeland, men det er Kalberg som eier grunnen. Det 80 meter dype pukkverket har gode sandforekomster.

STORT: Bruddet er det største som Stangeland opererer og har en dybde på 80 meter, hele 20 meter under havnivå.

I avtalen om pukkverket har Kalberg en kontraktsfestet rett til å frakte tilslag til betongproduksjonen hos Sandnes & Jærbetong, en transportetappe på 1,9 kilometer. Denne turen tar Kalberg i snitt 20 ganger hver dag.

Stor traktor

For å utføre jobben kjører Kalberg store traktorer, og han har en forkjærlighet for Valtra. På vinteren starter ofte arbeidsdagen med å brøyte veien opp til både gård og pukkverk. Deretter skal rundt 20 lass med sand og pukk kjøres opp til betonganlegget før Kalberg avslutter dagen med arbeid på gården.

- Hvorfor bruker du ikke lastebil til denne transporten?

LASS: Et nytt lass med sand er på vei inn i siloen til betongverket på Kalberg utenfor Stavanger.

«Jeg slutter heller,
enn å bytte ut traktoren
med lastebil»

Bjarne Kalberg

- Jeg slutter heller med denne transporten enn å gå over til lastebil. Det er flere grunner til det. Først og fremst så er det mer fleksibelt på tipp-plassen med traktor og denne hengeren. Her kan jeg hydraulisk justere både sving på bakaksel og sidevinkel før tipping. I tillegg hender det at det blir lange dager med mer enn 20 lass. Med traktor trenger jeg ikke å forholde meg til kjøre- og hviletider på samme måte. Traktorene går også mye rimeligere. Vis meg den lastebilen som gjør unna denne kjøringen på 12-15 liter diesel i timen, sier han med et glis.

FLEKSIBEL: Kalberg mener traktoren er mer fleksibel å komme til på trange steder enn det lastebilen er.

Og planer om å slutte har absolutt ikke Kalberg som fyller 72 år i år. Han er glad i å kjøre traktor og ønsker å holde på så lenge helsa holder.

Backup

For å trekke hengeren fra Foss-Eik benytter han en Valtra S353, eller rettere sagt to. Begge traktorene er rundt 10 år gamle og har henholdsvis 13.500 og 10.000 timer på telleren. Kalberg har to traktorer til dette arbeidet slik at dersom én trenger service, så har han backup. Faktisk så vurderer han å investere i en tredje Valtra S-serie. Han har kikket på den nye Q-serien men synes at hytta er for trang og vil derfor heller anskaffe en brukt S-serie. Dersom hengeren mot formodning skulle få et illebefinnende har Kalberg også en litt mindre henger fra samme produsent som kan steppe inn. Betongverket som går 24/7 i perioder er nemlig avhengig av å få jevnlig påfyll av masser.

Han setter pris på girkassene som Valtra bruker, de er gode og bremser bra ned. Selv i de kraftigste utforkjøringene klarer den å holde igjen pukk og gruslassene i utforbakkene.

Kalberg kjører rundt 4000 lass selv i året, men setter også bort rundt 1000 lass til en annen transportør. Ettersom betongverket går året rundt må jo noen passe på når Kalberg er på tur med pulling-traktoren eller tar seg en velfortjent uke i sydligere strøk. Da får traktorene til Kalberg nemlig også en velfortjent ferie, for ifølge Kalberg er traktorene hans en personlig ting og ingen andre får kjøre disse.

ARBEIDSHESTENE: De tre arbeidskarene på Kalberg-tunet. To Valtra S-modeller og en Valtra N174.

Handy

Mye av reparasjonene på traktorene utfører han selv. Da A&T var på besøk, sto den ene av S-seriene og ventet på en ny motorblokk. På verkstedet har han innredet med gode løftemuligheter. Her finner vi både en løftebukk og traverskran i taket som er gode å ha når tyngre utstyr skal repareres.

- Det neste som venter er å sveise opp hengeren. Den trenger nye plater i kassa, en jobb som blir utført på gårdens eget verksted. Hengeren har forresten gått smått utrolige 40.000 lass. Dette, smått utrolig, uten å ha gjort noe med bremsene, forteller Kalberg.

Gårdstraktoren

NYEST: Gårdstraktoren Valtra N174 deler Bjarne med svigerdatteren. Han skryter av hvor fintfølende den er.

For å utføre gårdsarbeidet har Kalberg en forholdsvis ny Valtra N174. Denne deler han med svigerdatteren som også tar seg av mye av gårdsarbeidet. Denne kjører så mykt og presist at de kan løfte en hel høyde med høyballer samtidig og kjøre ned i fjøset uten at det velter.

På gården leier de ut plasser til hester og driver med storfe-produksjon. Totalt har Kalberg ca. 900 mål som skal tas vare på. Her er det som nevnt både pukkverk, beiter og en del skog som skal forvaltes.

Traktorhobby

Når det blir noe ledig tid er det hobby-prosjektet som står for tur. På fritiden går det nemlig også i traktor, nærmere bestemt traktortrekking. Sammen med sønnen Torbjørn har han en Valtra 8100 som det konkurreres med. Dette er en traktor som Kalberg benyttet på gården på 90-tallet, han mener at det var den første 6-sylindrede Valtraen på Jæren. Denne fikk han kjøpt tilbake og restaurert og trimmet opp. Traktoren har rundt 1000 hester og resultatene av konkurransene pranger garasjen hjemme på gården. Her står pokalene tett i tett.

Det blir mange turer til Danmark for å konkurrere, far og sønn liker seg i Danmark, hvor konkurransemiljøet er stort. Da vi var på besøk hadde han demontert clutchen på pulleren, denne var sendt til Danmark for overhaling.

Powered by Labrador CMS