Kinderegg fra Konar
PLANHENGER: E18 Trucksenter AS presenterte en Konar planhenger med drøssevis av innebygde løsninger.
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
Polske Konar er blitt et kjent merke i Norge, og E18 Trucksenter har levert over 700 hengere fra produsenten. Nyheten de de hadde med til Lillestrøm er en toakslet plankjerre for båt-, maskin-, brakke- og stykkgodstransport, med 20 tonn totalvekt.
Bak på hengeren er det et 1,2 meter langt utskyt, der hele bakenden kommer ut med underkjøringshinder, lys og det hele. Under planet er det ruller som forhindrer hengeren i å slå nedi, for å unngå skader eller fastkjøring. Videre er det tre meter lange innfelte kjørebroer for maskintransport som fungerer som en del av gulvet på planet. Det er også fire hydrauliske båt-/brakkestøtter som er nedfelt i plangulvet, samt godt med surrefester og stakehull.
Flere løsninger
Under gulvet, bak den siste akslingen, er det et eget oppbevaringsrom hvor sidelemmene skyves inn om de ikke behøves. Det er «bred last»-markeringer på siden av hengeren som enkelt felles ut.
Framveggen kan slås ned og legges over draget dersom lasten stikker ut i fremkant. I toppen av veggen er det pinner som for å henge kjetting eller annet utstyr. Draget har også 1,2 meter lang justering. Innfelt i framveggen finner vi også to arbeidslys. Det er en egen oppbevaringskasse i framkant av hengeren, egnet for surreutstyr og lignende.
Egen strømforsyning
I det ene sideskapet finnes en batteripakke som sørger for at hengeren har egen strømforsyning, og dermed er uavhengig av strøm fra trekkbilen. Batteriet lades enten fra bilen, eller en 220V kontakt. I enkelte markeder er det påbudt at hengeren har parkeringslys om den står langs veien, og da trengs strømforsyning dersom den blir stående frakoblet.
Hengeren er sandblåst og metallisert på fabrikken, og det benyttes kjente komponenter som BPW-akslinger og Wabco bremser. Med polerte alu-felger fra Speedline tar den seg også godt ut der den står.