Råtøff og full av kjøreglede
PRØVEKJØRT: Jeep Gladiator er like barsk som navnet hentyder. Her er det ujålete, men samtidig hypermoderne.
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
Bare det å se bilen gjør noe med stemningen, man blir glad. Her er det retro tilbake til originalen, med de utenpåliggende forskjermene og de runde lyktene. Den lett identifiserbare grillen med sju vertikale åpninger, har fulgt mange av Jeep modellene siden den spede begynnelse.
Med Gladiator får du flere biler i en pakke. Her er det rom for individuelle daglige tilpasninger etter vær og føre, taket over forsetene fjernes i løpet av sekunder. Videre kan resten av taket og dørene enkelt skrus ut med det medfølgende verktøyet. Og under baksetet er det en egen boks for å plassere de ulike boltene slik at det skal være enkelt å skru på delene igjen.
Når man setter seg inn, møtes man av en moderne bil, men også her er det sørget for at designet ikke fortier det historiske. Selv den touchskjermen har designteamet sørget for at har et kombinert retro og røft utseende. I bunnen av skjermen finner vi hurtigknapper for å komme inn i de ulike menyene. Under skjermen er kontrollene til varmeapparat og en stor knapp for volum på radioen. Her finner vi også knapper for ulike kjørefunksjoner som å slå av antispinn og bakkenedstigningskontroll etc. En annen og litt mer uvanlig funksjon i midtkonsollen er vindusheis-knappene. Det tar litt tid å venne seg til denne plasseringen, men etter litt tid sitter det også i fingrene.
Manuell 4x4
Testbilen er utstyrt med en V6 dieselmotor på 264 hk med hele 600 Nm dreiemoment. Denne er koblet sammen med en 8-trinns automatgirkasse. Innkobling av 4-hjulsdriften skjer manuelt. Her kan man velge mellom bakhjulsdrift, to ulike høyserier i tillegg til en lavserie. Veksling mellom 2 og 4-hjulsdrift kan gjøres under kjøring. Under vår prøvekjøring kjørte vi noen hytteveier på fjellet som var i full vårløsning. Vi forsøkte oss først med ren bakhjulsdrift, men forsto raskt at den seige gjørmete veibanen krevde drift på begge akslingene. Dermed var det bare å koble inn firehjulsdriften og dermed gikk turen opp bakkene uten noen utfordringer.
Hyggelig kjøreopplevelse
Gladiator er en lang bil, nesten 5,6 meter og akselavstanden er tett oppunder 3,5 meter. Det er med på å gi bilen en god kjørekarakteristikk den tar humper og ujevnheter i veibanen på en god måte. Ulempen med bilens lengde er at de færreste norske parkeringsplasser er merket opp for så lange biler. Det gjør at i trange parkeringshus må man passe på hvor man setter bilen da den fort stikker en halvmeter ut fra «ruten».
Motoren er meget behagelig men ikke lydløs. Den gir fra seg en god motorlyd som er med på å forsterke godfølelsen når man kjører bilen. En av de få svakhetene til bilen er styringen. Den er lett og god på rattet, men man sitter med en følelse av at bilen understyrer. Jo krappere og raskere svingene er, jo mer understyringsfølelse sitter man med. Det er også nødvendig å gjete bilen litt der det er hjulspor, og her er det ingen aktiv filholder som griper inn. Vi kjørte store deler av en langtur med aktiv cruisekontroll, denne var behagelig og reagerte på en «menneskelig» måte. Dersom en bil kom inn foran oss så «slapp den gassen» og rullet ut uten å bråbremse slik enkelte slike systemer gjør.
Det andre ankepunktet vi har med bilen er sidespeilene, de små rektangulære speilene har riktignok en vidvinkelsone men de gir uansett dårlig oversikt. Det var greit med ryggekamera, men i undertegnedes oppkjørsel som er lang, relativt trang og dårlig opplyst var det relativt dårlig sikt i speilene på kveldstid, spesielt på bilens høyre side.
Forbruk
Jeep Gladiator har et oppgitt blandet forbruk på 0,96 l/mil, vi kjørte 450 km med et gjennomsnittsforbruk på 0,8 l/mil. Denne kjøringen var med to personer i bilen, men uten last. Når vi sammenligner Gladiator med Ranger Raptor, ser vi at nyttelast og henger vekt er omtrent identiske. Gladiator er 30 cm lengre, men 13 cm smalere. Prismessig er Raptor ca. 70.000,- rimeligere med grønne skilt uten ekstrautstyr på noen av bilene.
Jeep Gladiator Overland med grønne skilter har en startpris på kr. 844.900,-. Som 5-seter koster bilen fra 1.289.900,- Testbilen har i tillegg Gecko Green Pearl-lakk, offroadkamera, Cargo Rail-system, comfortpakke og Tonneau-cover som totalt gir en pris på 1.323.700,