Spanske tunnelarbeidere dro hjem
Spanske OSSA er nå nødt til å ansette norske og svenske arbeidere for å bygge tunnel gjennom Sørkjosfjellet.
Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.
Den spanske entreprenøren OSSA vant anbudet for bygging av tunnel gjennom Sørkjosfjellet i Nordreisa. De tok med seg 50 spanjoler nordover, og satte i gang.
Men arbeidet med tunnelen går ikke så fort som planlagt, og nå har mange av de 50 spanske arbeiderne reist hjem, melder nord24.no.
- Det går sakte, ja, og vi jobber opp mot entreprenøren. Vi har daglig kontakt med dem. Men vi står i et kontraktsforhold med OSSA, så jeg vil ikke uttale meg om framdriften, sier Gudmund Løvli, prosjektleder i Statens Vegvesen til Nord24.no.
Nå søker OSSA etter norske og svenske arbeidere. Selskapet avviser at det er klimatiske årsaker til at de spanske arbeiderne ikke lenger vil jobbe i Norge.
OSSA hadde utlysninger av stillinger for halvannen måned siden.
- Vi har byttet ut folk, ja. Det er helt normalt. Og det er ulike årsaker til at en ønsker å gjøre justeringer på bemanningen under anleggsarbeid, sier prosjektstøtte Arne Rafdal ved OSSA.
- Klima har ikke vært noe problem, så vidt meg bekjent, sier han.
Tunnelen skal etter kontrakten stå ferdig høsten 2016.
STILLING LEDIG:
-
Veiarbeider/Trafikkdirigent
Norsk Trafikksikring AS
-
Servicemekaniker
Maskinteknikk Nord AS
-
Servicetekniker
WashTec Bilvask AS
-
Bergsprenger/leder
Verdalskalk
-
Maskinfører
Walan Maskin AS
-
Servicetekniker
ROGNE INDUSTRITEKNIKK AS
-
Prosjektleder
Nordic Bulk AS
-
Selger-Ballangen
Entrack AS
-
Selger - Lillehammer
Entrack AS
-
Instruktør Teknisk Opplæring
Norsk Scania AS