MILEPÆL: Fornebubanen har fullført det siste tunnelgjennomslaget og 7,7 kilometer sammenhengende tunnel mellom Majorstuen og Fornebu er ferdig.Fornebubanen
Fornebubanen: 7,7 kilometer tunnel ferdig drevet
Publisert
Annonse
Fornebubanen har gjennomført det siste tunnelgjennomslaget, og 7,7 kilometer sammenhengende underjordisk tunnel mellom Majorstuen og Fornebu er fullført. Gjennomslaget skjedde 55 meter under bakken på Skøyen, innenfor tidsplan og budsjett.
Fornebubanen fullfører viktig milepæl
Fornebubanen har fullført en 7,7 kilometer lang tunnel mellom Majorstuen og Fornebu, en betydelig teknisk milepæl.
Kronprins Haakon deltok i markeringen av gjennomslaget, som skjedde 55 meter under bakken på Skøyen.
Oppsummeringen er generert av Labrador AI, men gjennomlest av en journalist.
H.K.H. Kronprins Haakon var til stede og deltok i markeringen sammen med representanter fra Oslo kommune, Akershus fylkeskommune, Fornebubanen og entreprenørene Veidekke og Implenia.
– Ferdigstillelsen av sammenhengende tunnel representerer en av de største tekniske milepælene i Fornebubanen, og er et viktig steg i utviklingen av et nytt, moderne og effektivt kollektivtilbud mellom Oslo og Fornebu, uttrykte direktør i Fornebubanen, Irene Måsøval.
Annonse
Over 4.300 sprengninger
Arbeidet med tunnelen startet i 2020. Siden den gang er det detonert 4.330 sprengsalver, og det er fylt sprengstoff i 1.185.000 meter borehull.
Det er i Veidekke og Implenia som har stått på dag og natt og begge selskapene får skryt av byggherren.
MARKERING: H.K.H. Kronprins Haakon bidro til en høytidelig og historisk ramme rundt markeringen.Kilian Munch
SHOW I TUNNEL: Gjennomslag for sammenhengende tunnel fra Majorstuen til Fornebu.Kilian Munch
138.000 lastebillass
Sprengningsarbeidene har resultert i 1.600.000 kubikkmeter steinmasser, tilsvarende 138.000 lastebillass. I tillegg er det fjernet 270.000 kubikkmeter løsmasser, som utgjør 22.500 lastebillass.
Tradisjonell feiring
Markeringen fant sted i tunnelen nær Skøyen stasjon, der prosjektets medarbeidere, samarbeidspartnere og inviterte gjester var samlet. Kronprinsen bidro til høytideligheten ved å helle konjakk på røysa, en gammel tradisjon i tunnelbransjen.
Under besøket på Fornebubanens anlegg ved Frognerparken fikk Kronprinsen en orientering om prosjektets status og betydning.
Ny fase starter
Med gjennomslaget går Fornebubanen inn i en ny fase av prosjektet. Innsatsen fremover rettes mot bygging av seks nye T-banestasjoner, innredning, tekniske installasjoner og senere testing av infrastrukturen.
Den strukturelle delen av tunnelarbeidene er med dette i all hovedsak ferdigstilt.