AT.JOBBER | Stillingsmarked

SUNWARD: Etter noen krevende år ser selskapet lysere på maskinmarkedet. Nå har importøren flyttet inn i en ny og større base.

Her rigger de seg for neste opptur

SUNWARD: Etter noen krevende år mener daglig leder at maskinmarkedet er i ferd med å snu. Nå har Sunward-importøren tatt et nytt steg for å rigge virksomheten for årene som kommer.

Publisert

I andre halvdel av august startet Silwer AS innflytningsprosessen til deres nye lokaler i Midtstegen 37 utenfor Bergen.

30 prosent opp

Den norske importøren av Sunward anleggsmaskiner omsatte for ca. 28 millioner i fjor. I år ser daglig leder Glenn Pedersen en klar økning og ser håper på opp mot 80 leverte Sunward-maskiner i løpet av 2026. 

– Vi ligger foreløpig 30 prosent over salget i fjor, så jeg tror vi er på vei ut av hengemyra hvor ting vil gå seg til, kommenterer Pedersen.

Markedet nå beskriver han som utrolig bra og det er kompaktmaskinene det går mest av, opp til 6 tonn.

For markedet de siste årene har ikke vært på sitt beste for Silwer AS heller, men han tror vi har sett det verste nå.

SILWER: – Jeg tror vi er på vei ut av hengemyra, sier Glenn Pedersen. Sunward-importøren møter høsten med økende aktivitet og har samtidig gjort en betydelig investering for fremtiden.

– Jeg har jo vært med lenge nok til å ha sett finanskrisen, og da det så som mørkest ut, snudde det, kommenterer han.

Flere kunder sliter med få tak i bruktmaskiner, noe som får flere til å på Sunward-modellene som Pedersen beskriver som å ha en god kombinasjon av riktig pris og kvalitet.

Investert for fremtiden

– Dette ser jeg på som en investering for fremtiden, så får vi håpe det går bra, kommenterer Pedersen, om de nye fine lokalene. 

Tomten og bygget eies av morselskapet Skogsvåg Eiendom AS og utgjør åtte mål. Selve bygget som er ført opp har 800 kvadratmeter i grunnflate. Det inneholder kontorer, salgshall, monteringshall og verksted.

I den ene enden av bygget har det flyttet inn et mekanisk verksted, noe som var ønsket for å ha tilgang på verkstedstjenester, noe de nå har gjennom en samarbeidsavtale.

SUNWARD-OPPSTILLING: Utenfor er det masse plass til oppstilling av maskiner.

Elektrisk i startfasen

Silwer har nå levert to elektriske Sunward-gravere av typen SWE240FE på 24 tonn. Den andre maskinen ble levert til BS Vest AS i mars 2026 etter at Sartor & Drange fikk sin i november 2025. I tillegg har Suward flere kompakte elektriske modeller på 1, 2 og 6 tonn i programmet.

Abonner for innsikt i Sunwards vekstplaner

Silwer øker salget prosent etter krevende markedsår.

Les om investeringene i nytt anlegg utenfor Bergen.

Powered by Labrador CMS