AT.JOBBER | Stillingsmarked
Konkursfallet skjuler flere avviklinger
BYGG, ANLEGG OG TRANSPORT: Tvangsoppløsningene økte kraftig i andre kvartal. Bygg- og anleggsbransjen og transport er blant næringene som er hardest rammet.
Det ble registrert 964 konkurser i Norge i andre kvartal 2026, en nedgang på 13 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Samtidig økte antallet tvangsoppløsninger med 39 prosent til 1.355 selskaper.
Dermed ble totalt 2.319 selskaper avviklet i løpet av kvartalet, en økning på 11 prosent fra året før.
Ifølge Dun & Bradstreet viser utviklingen at konkursstatistikken alene ikke lenger gir et riktig bilde av tilstanden i norsk næringsliv.
– Det kan høres positivt ut at konkursene faller, men realiteten er at flere selskaper enn før faktisk forsvinner. Dersom man kun ser på konkurstallene, risikerer man å undervurdere omfanget av avviklingene i næringslivet, forklarer administrerende direktør Kari Mette Almskog i en nyhetsmelding.
Eiendomsvirksomhet hadde flest tvangsoppløsninger i andre kvartal, fulgt av spesialisert bygg- og anleggsvirksomhet og detaljhandel. Også innen transport, IT og engroshandel var det flere tvangsoppløsninger enn konkurser.