AT.JOBBER | Stillingsmarked

KJØPER OPP: Eleda satser stort på jernbane, i tråd med forslaget til statsbudsjettet som ble lagt frem onsdag, og har gjort et stort oppkjøp.

Selger jernbaneselskap for 850 millioner

Publisert

Qben Infra AB og ININ Group AS har signert endelig avtale om salg av jernbaneplattformen Qben Rail til Eleda Norge AS for opptil 850 millioner kroner, inkludert en «earn-out» på opptil 65 millioner kroner, formidler selskapene i en pressemelding.

ELEDA: Ellinor Thiel, konsernsjef i Eleda.

Kjøper Eleda er en raskt voksende infrastrukturleverandør i Norden som leverer tjenester innen kraftdistribusjon, teknologi, vann og transport. Selskapet har hovedkontor i Stockholm.

- Oppkjøpet av Nordic Infrastructure Group markerer en milepæl i vårt strategiske initiativ for å ekspandere innen jernbanevedlikehold i Norden. Det norske markedet for jernbane- og trikkvedlikehold og -bygging, vokser raskt, og Nordic Infrastructure Group består av veldrevne selskaper med unik kompetanse og en kultur som stemmer godt overens med Eleda. Vi er glade for å ønske Nordic Infrastructure Group og deres datterselskaper, lederteam og ansatte velkommen til Eleda, kommenterer Ellinor Thiel, konsernsjef i Eleda

Qben Rail-plattformen ledes av Nordic Infrastructure Group AS, et norsk infrastrukturselskap som spesialiserer seg på jernbanefokusert bygging, kompetanse og tjenesteleveranser. Plattformen har virksomhet i Norge og Sverige. Qben Rail har for øyeblikket en omsetning de siste tolv månedene på rundt 1280 millioner kroner og en justert EBITA på ca. 97 millioner kroner.

God avkastning

– Qben Infra er et investeringsselskap med et fleksibelt M&A-mandat. Dette gjør at vi kan selge hele plattformer eller enkeltstående virksomheter når vi kan realisere attraktiv avkastning for våre aksjonærer. Dette er absolutt tilfellet med Qben Rail, der vi realiserer 2,3 ganger investert egenkapital over den treårige eierperioden, tilsvarende en årlig avkastning på rundt 65 prosent, ytrer Fredrik Arpe, fungerende konsernsjef i Qben Infra.

Kjøpesummen justert for netto gjeld og normalisert netto arbeidskapital tilsvarer en egenkapitalverdi på rundt 672 millioner kroner, eksklusive «earn-out». Vederlaget gjøres opp i kontanter.

Powered by Labrador CMS