Slik blir Cat D8 Next Generation
CATERPILLAR: Mer trekkraft, økt produktivitet, flere assistenter og større førerhytte.
Caterpillar har lansert den nye generasjonen av Cat D8. Doseren tilbyr nå mer avansert teknologi for å forbedre effektiviteten og redusere driftskostnadene.
Når Cat D8 kommer som Next Generation får den samme hytte som modellene D5, D6 og D7. Den er større, har luftdempet førerstol med flere justeringsmuligheter, integrert ROPS som igjen gir bedre sikt (17 prosent bedre sikt ifølge Cat). Hele hytta kan løftes av på en halvtime ved service-behov.
Berøringsskjermen på 10 tommer har innebygde assistentsystemer for å gi føreren oversikt over maskinen, teknologi og tips. For eksempel når maskinen rygger kommer ryggekamera i HD-kvalitet opp på skjermen.
Til Norge i Q2 2025
A&T har fått produktsjef Dag Strøm i Pon Equipment til å fortelle oss litt.
– Den første maskinen er forventet til Norge i Q2 2025, forklarer Dag.
Maskinen har en driftsvekt på ca. 40 tonn lik den foregående modellen. Motor er også den samme som foregående modell, en Cat C15 STEG 5 med 271KW/363HK i effekt.
Fem prosent
– Transmisjon er en fire trinns girkasse med lockup som gir opptil 16 prosent mer trekkraft og fem prosents økning i produktivitet.
Flere assistenter
Integrert teknologi som er standard på maskin har økt og alle disse funksjonene slås enkelt av eller på i skjermen.
1. Traction kontroll: Hjelp til å unngå slipp på et belte og har lik dragkraft på begge.
2. Lastkjenner på blad: Feedback om last i bladet og følger opp maskin og slip på belter
3. Autolast i bladet: maskin hjelper fører med å fylle å vedlikeholde at bladet er fullt
4. Skråningshjelp: Automatisk vedlikehold av bladets vinkel.
5. Styrehjelp: Automatiserer beltestyring med lett og tung last slik at bladtilt hjelpe til med å skyve tung last med mindre effekt ved bruk av 2D, men bruk at 3D så vil maskin følge guideline som er satt opp i 3D systemet uten at fører behøver og betjene maskinens betjeningsorgan.
– Det vil komme flere oppdateringer ila. 2025 på teknologi som er tilrettelagt for å innføre på de første modellene, forteller Strøm.
Cat Detect
Disse maskinene kan også leveres med Cat detect (overvåkingssystem som varsler om personer er i arbeidsområdet bak maskin og varsler fører. Dette er tilleggsutstyr som kan bestilles.
Ingen GPS-på skjæret
Når det gjelder 3D så er antenner integrert i hytta og kan betjenes "mastless" (ingen GPS master på skjæret).
Sensor i beltekjede
Maskinene leveres STD med CTWS (Cat Track Wear Sensor) dette er en innebygd sensor i belte kjeder som følger med og leser av slitasje på kjedene som følges opp igjennom et program i Vison link.
Klar for fjernstyring
D8 blir sendt fra fabrikken klar for takmontert fjernstyrings-enhet. Ved bruk av Cat Command for Dozing fjernes føreren fra hytta ved kjøring i farlige områder.
D8 kan også leveres i egen versjon som Waste Handler med ekstra beskyttelse som støtsikre dører og høyt monterte lys. Automatisk reverserbar vifte, enklere tilgang for å rengjøre, termisk beskyttelse og spesielle belter er også på plass.