AT.JOBBER | Stillingsmarked
Steelwrist patenterer ny hydraulikkteknologi
STOCKHOLM: Med patentert SuperProp-hydraulikk og to nye XTR-modeller markerer Steelwrist sin største messeopptreden noensinne på Svenska Maskinmässan i Stockholm denne uken.
Denne uken introduserer Steelwrist SuperProp. Dette er et patentert, fullt trykk-kompensert proporsjonal hydraulisk teknologi.
Samtidig lanserer selskapet to nye modeller i tredje generasjons XTR tiltrotator-serie, XTR7 og XTR13, som begge vises for første gang. Steelwrist opplyser at dette er selskapets største messeopptreden noensinne, med alle sju XTR-modeller samlet på standen.
Løser grunnleggende hydraulikkproblem
SuperProp er utviklet for å håndtere en klassisk utfordring i tiltrotatorhydraulikk: Når flere funksjoner opererer samtidig, som tilt, rotasjon, gripeanordning og hjelpekretser for arbeidsredskaper, kan trykkvariasjoner påvirke flyten gjennom proporsjonalventilene og gjøre kombinerte bevegelser ujevne og vanskeligere å kontrollere. I tillegg vil bom- og stikkefunksjoner på gravemaskinen bevege seg samtidig og påvirke trykknivåene ytterligere.
SuperProp bruker fullstendig trykk-kompensert proporsjonal kontroll for å gi jevn og forutsigbar respons uavhengig av hvordan systemtrykket varierer. Teknologien er fullt integrert i XTR-tiltrotatorene, og en nydesignet svivel sikrer full strømningskapasitet gjennom hele systemet. Systemet støtter fullt maskintrykk på 350 bar og opptil 200 liter per minutt hydraulisk flow.
- SuperProp representerer et stort sprang innen tiltrotatorhydraulikk. Dette er spesielt viktig når føreren bruker flere funksjoner samtidig, der SuperProp lar tiltrotatoren reagere jevnt og forutsigbart selv når trykk- og lastforhold endres, sier Markus Nilsson, teknologidirektør i Steelwrist.
Han understreker at teknologien også bidrar til lavere energiforbruk ved å tilpasse trykket dynamisk til den faktiske belastningen, noe som reduserer unødvendige tap i det hydrauliske systemet.
- Å redusere energitap er allerede viktig på dieselmaskiner, og det vil bli enda viktigere etter hvert som elektriske gravemaskiner fortsetter å vokse, sier Nilsson.
SuperProp blir tilgjengelig i tredje kvartal 2026 på modellene XTR10 til XTR23.
To nye XTR-modeller
På samme messe vises XTR7 og XTR13 for første gang. XTR7 er utviklet for gravemaskiner i 4–7-tonnsklassen og leveres med S40-feste. På messen vises den med den helautomatiske koblingsløsningen SQ40, som gjør det mulig å skifte hydrauliske arbeidsredskaper uten å forlate førerhuset. XTR13 utvider serien for større kompakte og mellomstore gravemaskiner og er tilgjengelig med fester i størrelsene S45 og S50.
De to nye modellene, sammen med XTR10 som ble lansert på Conexpo i Las Vegas i mars, kompletterer en serie som nå teller sju modeller. Dette er den viktigste utvidelsen av tiltrotator-serien i Steelwrists historie. Levering av XTR7, XTR10 og XTR13 begynner i løpet av andre halvår 2026.
- Med XTR-tiltrotatorene, QuantumConnect-kontrollsystemplattformen og nå SuperProp-hydraulikken samler vi de tre viktigste teknologipilarene som gjør dette til verdens mest moderne tiltrotatorserie, sier Stefan Stockhaus, adm. direktør i Steelwrist.
Svenska Maskinmässan arrangeres 4.–6. juni på Solvalla i Stockholm.