AT.JOBBER | Stillingsmarked

ELEKTRISK TRELAST: Fra venstre ser vi Dag Frithjof Nilsen (Mercedes-Benz Trucks-selger), Geir Knutsen (logistikksjef i Firtzøe Engros) og Jørn Kristensen (salgs- og logistikkrådgiver i Itide)

Bytter diesel med strøm på 35 mil

Publisert

Transportselskapet Itide har satt sin første Mercedes-Benz eActros 600 i drift, og kjøretøyet er allerede i gang med faste leveranser av trevirke for Fritzøe Engros inn til Oslo-området. Det melder selskapene i en nyhetsmelding.

Lastebilen kjører en semifast rute i Oslo og omegn og dekker rundt 35 mil daglig med en gjennomsnittlig totalvekt på 28 tonn. I tide har i dag en bilpark på nærmere 40 kjøretøy, hvorav fem til seks allerede er fra Mercedes-Benz.

– eActros 600 ble det naturlige valget for oss. Oppfølgingen fra selgeren og Mercedes-Benz sin teknologiske fordel på rekkevidde gjorde beslutningen enkel. Vi opplever at Mercedes-Benz ligger lengst fremme, sier Jørn Kristensen, salgs- og logistikkrådgiver i Itide.

Forkastet gass

Fritzøe Engros hadde et bevisst ønske om en langsiktig grønn løsning, og vurderte alternativene grundig før valget falt på elektrisk.

– Vi ser dette som en langsiktig investering. Gass ble vurdert som et kortsiktig alternativ, og derfor valgte vi elektrisk. I tillegg har vi investert i en elektrisk truck som kundene våre setter stor pris på. Den gjør at vi kan håndtere hele lossingen på en smidig måte, spesielt med Crab-mode som er svært praktisk ved lasting og lossing av lange planker, sier Geir Knutsen, logistikksjef i Fritzøe Engros.

DOBBELT ELEKTRISK: Elektrisk bil og elektrisk truck.

Fritzøe Engros har kjørt dagens distribusjonsrute i om lag fem år, og kundene gir tilbakemeldinger om pålitelighet og service.

DETALJER: Slik er trucken festet bakpå.

– Kommer bestillingen inn tidlig nok dagen før, er varene på plass dagen etter, nå helt utslippsfritt, sier Knutsen.

Lader om natten

For å sikre stabil drift har Itide bygget ut ladekapasitet på eget depot, med hurtiglading som supplement langs ruten ved behov.

– Vi lader primært over natten, og har hurtiglading langs veien ved behov. Med ladestasjoner på rundt 200 kW står vi godt rustet for videre satsing på elektriske lastebiler, formidler Kristensen i nyhetsmeldingen.

Dag Frithjof Nilsen fra Bertel O. Steen Lastebil og Buss, som har stått for salget, opplyser at Itide var blant de første i Norge til å bestille eActros 600.

Powered by Labrador CMS