OMKJØRING: Anbefalt omkjøringsalterativ for langtransport og gjennomgangstrafikk i nordre Trøndelag.Illustrasjon: Statens vegvesen
Skredet i Levanger: Stenger fylkesvei for tungbil
MAKS 3,5 TONN: Etter å ha fulgt trafikkbildet nøye har Trøndelag fylkeskommune og Statens vegvesen blitt enige om at fylkesveg 6854 skiltes med maksimalt 3,5 tonns totalvekt.
Lørdag morgen gikk det et kvikkleireskred på E6 ved Nesvatnet i Levanger. E6 er fortsatt stengt og området er et skadested under Politiets jurisdiksjon.
Anbefalt omkjøringsalternativ for lokaltrafikk i nordre Trøndelag.Illustrasjon: Statens vegvesen
Ivareta trafikksikkerhet og fremkommelighet for nødetater
Situasjonen for fv. 6854 og andre fylkeskommunale omkjøringsveger har blitt fulgt tett etter skredet. For fv. 6854 ble farten skiltet ned og det har vært utplassert trafikkvakter for å hindre at kjøretøy over 15 meter benytter denne veien som omkjøring etter kvikkleireskredet. Nå er det behov for ytterligere tiltak for å ivareta trafikksikkerheten og tilkomsten for kollektivtransport, beboere og uttrykning. Fv. 6854 vurderes som kritisk viktig for både utrykningskjøretøyer og kollektivtransporten, samt trafikksikkerheten må ivaretas.Unntak for kravet om maksimalt 3,5 tonns totalvekt:
Målet er at skiltvedtak gjøres og skilt monteres så raskt som mulig, men både Trøndelag fylkeskommune og Statens vegvesen kommer med en sterk oppfordring om at disse føringene for fv. 6854 Gamle Kongevei respekteres allerede nå.
Statens vegvesen har stilt med trafikkdirigenter for å håndheve skiltingen for E6 og fv. 6854 Gamle Kongeveg.
Trøndelag fylkeskommune og Statens vegvesen samarbeider tett, overvåker situasjonen og jobber videre sammen for planer og vurderinger for regulering av også andre omkjøringsruter.
Forsterkningstiltak for fv. 6854 Gamle Kongeveg
I tillegg er det allerede startet kantforsterking med knust asfalt for fv. 6854 Gamle Kongeveg, noe som vil bedre passeringsmulighetene og trafikksikkerheten på strekningen.
Anbefalte omkjøringsruter
Dette er gjeldende anbefalinger for kjørende (se også gjeldende veglister):
Langtransport/gjennomgangstrafikk gjennom nordre Trøndelag:
Fv. 755 via Fosen (NB! Straumbrua har vektbegrensning på 50 tonn) – grønn rute.
E14, lokalveg 322 og fv. 72 via Sverige – oransje rute.
Begge ruter er tillatt for modulvogntog type 1 og 2 med skjerpet sporingskrav. Modulvogntog anmodes sterkt om å benytte disse rutene.
Lokaltrafikk i nordre Trøndelag:
Vi anmoder om at kjøretøy over 3,5 tonns totalvekt benytter skiltet omkjøring for henholdsvis sør- og nordgående trafikk (for å opprettholde best mulig fremkommelighet):
Sørgående retning: Fv. 753 / 6822 / 6818 mellom Åsen og Skogn, via Frosta – grønn rute.
Nordgående retning: Fv. 6852 / 6860 / 6854 / 6856 mellom Åsen og Ronglan, via Hoklingen – oransje rute.
Følg anbefalinger for omkjøring og kjør hensynsfullt
Statens vegvesen og Trøndelag fylkeskommune kommer med en sterk oppfordring om at disse kjøremønstrene respekteres og at skilting respekteres og følges. Det er nå stor trafikk på omkjøringsveier som ikke er dimensjonert for slik trafikk Både Statens vegvesen utekontroll og Utrykningspolitiet har høy tilstedeværelse på omkjøringsveiene.
Tolletaten presiserer
Tolletaten presiser følgende om hvilke vilkår som gjelder:
Det er tillatelse til å passere på alternativ vei E14 Storlien og fv. 322/fv. 72 til Verdal eller den andre veien med varer på følgende vilkår:
Tillatelsen er gitt for perioden 3. september – 1. oktober (2025) og gjelder for grensepassering kun på overnevnte strekning. Målet med tillatelse til grensepassering er å lette transport av norske varer som ikke kan transporteres langs E6 på grunn av skredet over E6 Levanger.
Transporten kan ikke avvike fra overnevnte rute, lastes eller losses eller stoppe for hvile i Sverige.
Transporten kan ikke være lastet med restriksjonsvarer.
Det presiseres også at det ikke skal deklareres varer på Storlien når man passerer, men kravene som nevnes over skal følges.
BaneNor og Vegvesenet forbereder seg
Statens vegvesen og BaneNor har siden skredet samarbeidet tett og planlegger sikrings-, undersøkelser og stabiliseringsarbeider når Politiet frigir området.
Per nå har ikke BaneNor og Statens vegvesen tilgang til området. Det er stor usikkerhet knyttet til varighet for stengningen av E6, men det kan bli langvarig.