AT.JOBBER | Stillingsmarked

KOSTBAR FORSINKELSE: Dagens løsning over Åkersvika er ikke god nok.

Det vil bli fem år forsinket

Publisert Sist oppdatert

Bane Nor har utarbeidet en ny prognose for åpningen av dobbeltspor mot Hamar. Prognosen peker nå mot åpning i 2032, fem år senere enn opprinnelig planlagt. Utsettelsen skyldes negativ utvikling i flere kjente risikoer, spesielt knyttet til å bygge den nye jernbanen over Åkersvika, melder Bane Nor.

BEKLAGELIG: Prosjektsjef Anders Linnestad.

– Endringen i prognosen for åpningen av dobbeltsporet mot Hamar er beklagelig overfor reisende, beboere og lokale myndigheter som har blitt forespeilet at vi skal åpne tidligere. Vi gjør alt vi kan for å levere så raskt som mulig, men trenger mer tid for å ta ned risiko i byggeperioden i et svært krevende område, sier Anders Linnestad, prosjektsjef i Bane Nor.

Åkersvika er internasjonalt vernet etter Ramsar-konvensjonen og i egen forskrift.

Kan skade dagens spor

Gjennom høsten har det blitt stadig tydeligere for Bane Nor at tidligere prognose for ferdigstillelse ikke var realistisk. Det var likevel først nylig Bane Nor kunne konkludere med en gjennomføringsplan som sannsynliggjør åpning av dobbeltsporet i 2032.

– Med dagens prosjekterte løsning øker presset ytterligere på naturmangfoldet i et sårbart område. Løsningen kan også gi skader på dagens spor i byggeperioden, med risiko for togstans. Dette er risikoer som må håndteres i prosjektet, sier Linnestad.

I Åkersvika er det sterke begrensninger i tillatte arbeidsperioder, og det er krevende grunnforhold.

Planlegger ny krysning

– Vår løsning i Åkersvika i dag er ikke god nok, og det foreligger innsigelser på grunn av påvirkning av naturmangfoldet i området. Vi går nå i gang med å se på en ny Åkersvika-krysning, forklarer Anders Linnestad.

Prosjekteringen av krysningen over Åkersvika med dagens løsning har kostet rundt 25 til 30 millioner kroner i byggeplanfasen, opplyser Bane Nor.

Ettersom effekten av nytt dobbeltspor har tett sammenheng med utbygging av ny Hamar stasjon, kan også dette prosjektet bli berørt og utsatt i samme omfang som dobbeltsporet.

– For Hamar stasjon spesielt gjenstår også å reforhandle avtalen med Jernbanedirektoratet og få formell investeringsbeslutning. Forberedende arbeid på Hamar stasjon er allerede i gang, og anleggsvirksomheten vil fortsette utover 2026. Bane Nor jobber nå videre med å avklare detaljene for framdriften til Hamar stasjon-prosjektet, sier prosjektdirektør Eirik Harding Hansen.

Må tåle 200-årsflom

Ny Stange stasjon skal åpne som planlagt med to spor i 2027, mens det tredje sporet kommer senere. I år starter også grunnarbeidet fra Stange stasjon til Ottestad. Alt arbeid nord for Ottestad blir satt på vent inntil en løsning i Åkersvika er klar.

– Utfordringen er å finne en løsning som tåler en 200-årsflom, tilfredsstiller jernbanetekniske regelverk og setter minst mulig preg på våtmarksområdet, forklarer Linnestad.

Endringen av dobbeltspor-prosjektet vil kreve stortingsbehandling, og Bane Nor tar forbehold om dette.

Radioaktive torvmasser

I hovedsak går alle pågående kontrakter etter planen, men det er visse utfordringer også her. Særlig er framdriften påvirket av krav til håndtering av radioaktive torvmasser. Per nå er det uklart om det er mulig å få deponert disse massene i Norge. Bane Nor samarbeider med Heggvin Alun, et spesialdeponi drevet av Sirkula og Norsk Gjenvinning.

– Vi har fremdeles disse massene i Stangebyen og det kompliserer framdriften. På Sørli og mellom Stange og Ottestad er det også funnet torvmasser under og tett på dagens jernbane. Å fjerne dette representerer en risiko for dagens togtrafikk, sier Linnestad.

Selv om massene er ufarlige for mennesker, krever de spesiell håndtering.

Samkjøres med ERTMS

Samtidig gir utsettelsen mulighet til å samkjøre med utrulling av neste generasjons signalsystem, ERTMS. Det gir en helhetlig og fremtidsrettet løsning uten et fordyrende, midlertidig signalanlegg.

– Det er aldri positivt med forsinkelser. Men fordelen med endringen i prognosen er at dobbeltsporet kan åpnes med det felleseuropeiske signalanlegget ERTMS. Forutsatt en reforhandlet avtale og investeringsbeslutning om Hamar stasjon, vil dobbeltsporet med stasjon bli Norges mest moderne jernbaneanlegg som fremtidige generasjoner kan nyte godt av, sier Linnestad.

Powered by Labrador CMS