AT.JOBBER | Stillingsmarked
El-andelen med kraftig byks
Bare én bil skilte i mai
REGISTRERINGER: Det skilte bare én lastebil mellom Scania og Volvo i mai. Samtidig fortsatte el-lastebilene å ta større andeler av tungbilmarkedet.
Det ble registrert 373 nye lastebiler i Norge i mai. Det er en liten nedgang sammenlignet med samme måned i fjor.
Scania ble største merke i mai med 138 registreringer, tett fulgt av Volvo med 137. Mercedes-Benz endte på 29 biler, MAN på 18 og Renault på 13.
Etter årets fem første måneder leder fortsatt Scania totalmarkedet med 821 registrerte lastebiler og 38,8 prosent markedsandel. Volvo følger med 717 biler og 33,9 prosent.
Elektrisk løft i mai
Mai ble samtidig en sterk måned for elektriske lastebiler i de tyngste klassene. Det ble registrert 60 elektriske lastebiler over 16 tonn i måneden, mot 24 i mai i fjor.
Det gir en el-andel på 19,5 prosent i tungbilmarkedet for mai alene.
Volvo dominerte også i mai med flest registreringer, foran Scania og MAN.
Hittil i år er det registrert 239 elektriske lastebiler over 16 tonn. Det er opp fra 148 i samme periode i fjor, tilsvarende en vekst på 61,5 prosent. El-andelen hittil i år er 13,8 prosent.
Tungbilmarkedet fortsatt lavere enn i fjor
I klassen over 16 tonn ble det registrert 307 nye lastebiler i mai. Scania sto for 138 av disse, mens Volvo hadde 136. Mercedes-Benz registrerte 14 og MAN 16.
Hittil i år er det registrert 1735 lastebiler over 16 tonn. Det er ned fra 1856 i samme periode i fjor, en tilbakegang på 6,5 prosent.
Scania leder tungbilmarkedet med 47,3 prosent andel, mens Volvo følger med 41,0 prosent.
Diesel fortsatt størst
Diesel dominerer fortsatt tungbilmarkedet, men andelen faller gradvis.
I mai ble det registrert 223 dieselbiler over 16 tonn. El-andelen hadde en kraftig økning og snuste på 20% men endte på 19,5%. Samtidig ble det registrert 24 gassbiler.
Hittil i år er det registrert 1316 diesellastebiler over 16 tonn, ned fra 1476 i samme periode i fjor. Gass er også ned, fra 221 til 180 biler.
Volvo står for flest gassregistreringer med 100 biler hittil i år, mens Scania har 77.
Kraftig vekst i de letteste klassene
I klassen til og med 4250 kg ble det registrert 53 lastebiler i mai. Maxus og Mercedes-Benz var størst i måneden.
Hittil i år er det registrert 247 biler i denne klassen, opp fra 140 i samme periode i fjor. Det tilsvarer en vekst på 76,4 prosent.
Mercedes-Benz leder klassen foran Maxus og Ford.
Hele 97,5% av registreringene i denne klassen var biler med elektrisk drivlinje som dermed kan kjøres med B-førerkort etter unntaksregelen.
Mellomklassen stabil
I klassen fra 4251 til 15.999 kg ble det registrert 13 lastebiler i mai.
Hittil i år er det registrert 134 biler i denne klassen, omtrent identisk med samme periode i fjor.
Mercedes-Benz er størst også her, foran Iveco og MAN.
Denne klassen domineres fremdeles av dieselbiler, men det er levert seks fuso og fem Iveco e-Daily hittil i år, samt åtte gassbiler, syv Iveco fordelt på Daily (5) og Eurocargo (2) samt en Faun.