Illustrasjonsbilde

- EU må ta tak i sine transportbedrifter

Norges Lastebileier-Forbund (NLF) krever bedre håndheving av kjøre- og hviletidsbestemmelser

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.

Lik behandling uansett nasjonalitet, bruk av hjullås inntil gebyrer blir betalt og en slutt på henleggelse av åpenbare overtredelser: Dette er kravene som stilles av NLFs landsmøte til norske myndigheter.

NLF mener at kjøre- og hviletidsbestemmelsene er en viktig faktor for trafikksikkerheten og like konkurranseforhold. Etter at det ble lov til å kjøre flere kabotasjeturer med utenlandske vogntog i Norge, er kjøre- og hviletidsbestemmelsene og håndheving av disse en vesentlig faktor for å opprettholde lik konkurranse.

NLF skriver i en pressemelding:

«Det er også viktig at alle land i EU har bedriftskontroll på dette området slik at de som bryter regelverket og ikke blir stoppet i Norge, vil få reaksjon i sitt hjemland ved kontroll. Ved en del anledninger har ikke politi og påtalemyndighet ressurser nok til å få inn bøter og sjåføren som ikke har overholdt regelverket får kjøre videre. Dette er en av grunnene til at NLF ønsker et Transportpoliti.»

NLF krever av norske myndigheter:

• At alle sjåfører og bileiere blir behandlet likt, uten hensyn til nasjonalitet.

• At hjullås blir brukt inntil gebyrer er betalt.

• At åpenbare overtredelser ikke blir henlagt.

• At myndighetene overfor EU arbeider for å sikre at de kontroller som EU-reglene pålegger, faktisk gjennomføres i det enkelte EU-land, og at alle land har en bedriftskontroll som fungerer.

STILLING LEDIG:
Powered by Labrador CMS