
Fra arkivet: Voksen steintransport
Dette tøffe bildet ble publisert i A&T nr. 8, 2008. Det viser lasting av en lekter som tar ca. 13.000 tonn stein i hver vending.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Ved Lesø i Kattegat var Veidekke ASAs danske datterselskap, Hoffmann AS, igang med bygging av rev med 86.000 tonn stein. Steinmassene ble hentet i Kragerø og fraktet med lekter og slepebåt frem til Lesø som ligger ca. 40 km fra Frederikshavn i Danmark.
I Lesø-området er det tidligere tatt ut mye stein fra havbunnen for å bygge moloer og kystsikringsanlegg. Det har ført til endrede strømforhold/bølger som har virket inn på artsrikdommen i området, blant annet på hummerbestanden.
Sprengsteinen fra Kragerø ble brukt til å bygge opp rev i forskjellige formasjoner for å sikre et rikt fisk- og plantemangfold for fremtiden, ifølge den danske Skov- og Naturstyrelsen.
Steinlekteren «Boa Barge 10» er 120 meter lang, 30 meter bred og hadde med seg ca. 13.000 tonn i hver seilas fra Kragerø til Lesø. Steinblokkene som veide fra 1-6 tonn, ble tatt ut i pukkverket til NCC Roads AS i Vallberg ved Kragerø.
Steinene ble kjørt ombord, og i Lesø sørget to 50 tonns beltegravere for «dumpingen» av steinene ned i vannmassene.
Det var Trond A. Kittilsen Shipping AS i Bamble som sto for sjøtransporten.
STILLING LEDIG:
-
Teknisk spesialist
Volvo Maskin AS
-
Anleggsrørlegger Ny Lufthavn Bodø
Peab Anlegg
-
Grunnarbeidere
Hæhre Entreprenør AS
-
ADK Rørlegger
Hæhre Entreprenør AS
-
Anleggsleder/prosjektleder
Ottar Bergersen & Sønner AS
-
Selger: Ettermarked, Reservedeler og Utstyr.
Fredheim Maskin AS
-
Mekaniker Verksted & Reisende
Fredheim Maskin AS
-
Automasjonstekniker
Fredheim Maskin AS
-
Bulkoperatør
AUSTIN NORGE AS