AT.JOBBER | Stillingsmarked

AGDER TINGRETT: Saken mellom seks banker som vil slå tidligere Agder Gruppen-gründer Svein Arne Uppstad konkurs, er i gang. Her er motpartene stilt opp med bankene til venstre og Uppstad og hans forsvarere til høyre. Dommer Ronny Rosenvold på vei inn bak til venstre i bildet.

Bankene: - Uppstad solgte mange av maskinene selv

Publisert Sist oppdatert

Kjernen i saken er at de seks bankene SpareBank 1 Sør-Norge ASA, DNB Bank ASA, Nordea Finans Norge AS, BNP Paribas Leasing Solutions AS, Sparebank 1 Finans Østlandet AS og Brage Finans AS, mener Uppstad skal kunne holdes personlig ansvarlig for tapene finansinstitusjonene er påført som følge av konkursen i Agder Gruppen-konsernet april 2024.

Solgt andres eiendom

Bakteppet er at Agder Gruppen (med datterselskapene Agder Rental og Agder Anleggsenter) skal ha solgt 190 anleggsmaskiner som de hadde leaset. Anslått verdi på maskinene skal være rundt 450 millioner kroner. De saksøkende bankene eide mange av disse maskinene, og bankene fremhever gjennom sine advokater at de ikke ble informert om at deres eiendom ble solgt.

- Dette kan ikke være omstridt. Dette er underslag. Kjernen her er om vi kan holde Uppstad personlig ansvarlig. Han har hatt helt ledende roller som daglig leder eller styreleder i alle selskapene fra oppstart av Agder Gruppen til konkursen, sa advokat Henning Harborg fra advokatfirmaet Thommessen da han begynte sin gjennomgang.

Og i slutten av sitt innlegg ga han selv svaret på spørsmålet han tidligere stilte:

- Saksøkerne mener det har skjedd systematisk og bevisst salg av maskiner for å sørge for finansieringen av driften i konsernet. Dette er noe Uppstad har stått for, eller i det minste visst om, sier han og påpeker at Uppstad som toppsjef og konsernets øverste leder har et virksomhetsansvar.

MANGE ADVOKATER: Mandag åpnet rettssaken, og bankene har engasjert mange advokater. Fire av dem holdt innlegg første dag i retten.

Rettssak i gang

Mandag startet saken i tingretten i Kristiansand, og bankenes advokater var først ut med å legge frem saken fra deres ståsted. Tirsdag er det Uppstad sine advokater sin tur.

Harborg og flere av de andre advokatene fra bankene, brukte en del tid på å lese betingelsene i leasingavtalene som bankene inngikk med Agder Gruppen-selskapene. I disse slo de fast at det ikke står noe om at Agder Gruppen kan selge de leasede maskinene uten samtykke fra leasingselskapene.

Advokatene brukte deretter mye tid på å gå gjennom dokumentasjon de har fått tilgang på som viser klare tendenser om maskinenes liv: Gjengangeren er at maskinene kjøpes av leasingselskapet, og deretter leases ut til Agder Gruppen (oftest Agder Rental). Alt greit så langt.

Deretter ble det verre. Bankenes advokater la frem dokumentasjon på at maskinene ofte ble solgt internt til Agder Anleggsenter, og deretter solgt videre til ny eier. Disse kunne være både innenlands og utenlands (Luxembourg, Saudi Arabia og Sverige ble nevnt), både til entreprenører og leverandører. I noen tilfeller kjøpte bankene faktisk også tilbake en maskin de selv eide.

Hvor mye visste Uppstad?

Et viktig spørsmål er om Uppstad visste om at dette skjedde. Her strides det. I en artikkel i Fædrelandsvennen før rettssaken startet, gikk Uppstads advokat Christian Flemmen Johansen ut og mente at bankene hadde dårlige kontrollordninger for utstyret de selv eide, at bankene presset frem konkursen(e) ved å få panikk og at Uppstads rolle ikke først og fremst var kontroll på løpende leasingavtaler. Dette kommer det nok mer om når Flemmen Johansen holder sitt innlegg tirsdag. Bankene kjøper imidlertid ikke denne forklaringen.

FORSVARET: Her er advokatene Christian Flemmen Johansen (foran), Flemmen & Co, Bjørnar Bruskeland (midten), Tofte Hald, og Svein Arne Uppstad (bak) på vei inn i retten mandag morgen.

I en omfattende gjennomgang av alle maskinene som de seks nevnte bankene eide, men som ble solgt uten deres kjennskap, går navnet til Uppstad igjen mange ganger. Han signerte avtaler med leasingselskaper som gikk på forpliktelsene som gjelder ved nettopp leasing, og han signerte også på mange konkrete leasingavtaler. Sistnevnte var spesielt i tiden før økonomidirektør Raymond Throne ble ansatt i 2021. Videre signerte Uppstad på mange salgsavtaler av maskiner som var leaset og ikke gjort opp for.

Til orientering er både Uppstad og Throne siktet av Økokrim for bedrageri, men denne saken kommer opp senere og mest sannsynlig et stykke ut i 2026.

Bankene mener han visste

Bankene er av klar oppfatning at Uppstad visste at maskinene ikke var Agder Gruppens eiendom. I denne dokumentasjonen refereres det til en rekke interne eposter der dette ble påpekt. Bankenes advokater henviser til eposter allerede fra 2020 der det ble påpekt at maskiner ble solgt fra konsernet uten at leasingavtalen var gjort opp. Det ble samtidig etterlyst tiltak for å hindre at dette skjedde videre.

Det stoppet imidlertid ikke. I en gjennomgang av advokat Bettina Thaulow Harto fra Thommessen, påpekte hun at Uppstad skal ha signert en rekke salgskontrakter på maskiner som Agder-konsernet ikke eide. Også lenge etter at temaet ble kjent i konsernet. Dette skal også ha skjedd i 2023, etter at det skal ha blitt iverksatt en stor oppryddingsjobb i konsernet for å stoppe denne type virksomhet. Det er viktig å nevne i denne sammenheng at det langt fra bare er Uppstad som har signert salgskontrakter, men også en rekke andre personer.

Det som Thaulow Harto i tillegg brukte litt tid på, på vegne av Nordea Finans, er et annet mønster som skjedde for i tilfellene for mange av de 26 Nordea-eide maskinene som ble solgt uten bankens kjennskap. Throne skal nemlig ha bedt Nordea om tilbud for utkjøpsavtale på maskinene, og fikk det, men Agder Gruppen benyttet seg aldri av dette i noen av de 26 tilfellene som advokaten ramset opp.

Hun trekker også frem et annet tilfelle der Throne skal ha skrevet i en epost at en betongsprøytebil til nesten 10 millioner kroner var løst ut av leasingavtalen med Nordea, før den ble solgt til Danske Bank. Gjennom advokaten avkrefter Nordea at leasingavtalen var løst ut.

Mener det ikke er tvil

Advokat Linn Bremnes Rasmussen fra advokatfirmaet Ro Sommernes, tok på lik linje med Thaulow Harto for seg en rekke konkrete maskinsalg.

- Uppstad sto for flere av salgene selv. Det viser dokumentasjon fra regnskapsmedarbeidere. Flere eposter fra 2020 viser at Uppstad vet at maskiner er solgt uten at leasingselskapet har fått oppgjør, sa Bremnes Rasmussen i sitt innlegg.

De nevnte bankene mener det ikke er tvil om at Agder Gruppens gründer har hatt kjennskap til salg av «annen manns eiendom», og at han har bidratt til det selv. Som toppleder, både som gründer, daglig leder og styreleder i hele konsernets levetid, mener bankene det er liten tvil om at han kan stilles personlig ansvarlig for tapene bankene har lidd. For å kunne få tak i Uppstads midler vil de altså slå Uppstad personlig konkurs.

Bankene mener at Uppstad ikke har nok midler gjennom hus, hytte, aksjer og penger i banken, til å kunne gjøre opp for seg, og derfor ønsker de å kjøre denne saken nå.

For den tidligere Agder-toppen sin del handler det om å ikke bli slått personlig konkurs slik at bankene ikke kan tvangsselge hans eiendeler. Bankene har allerede fått tingrettens kjennelse til å ta arrest i hans midler.

 

Powered by Labrador CMS