Becker Entreprenør er konkurs
65 ansatte mistet jobben.
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
Becker Entreprenør har ledet an i «det grønne skiftet», med elektriske maskiner og biler. I dag ble det kroken på døra.
Tvister om betalinger og og mangel på jobber, skal være hovedgrunnene til konkursen. Men eier Hans-Erik Becker er klar på at «det grønne skiftet» har kostet mye for bedriften.
- Vi var en av de første som satset på det grønne, og har fått svi for det, sier Becker til Dagens Næringsliv (krever abonnement).
Han forteller at selskapet har satset tungt på elektrisk drevne anleggsmaskiner og lastebiler, men at maskinene er dyre og ikke alltid like effektive som de burde være. Det har gitt forsinkelser og dagsmulkter, opplyser han til DN.
I 2022 omsatte Becker for ca. 200 millioner kroner. Selskapet har en gjeld på 68 millioner kroner og aktiva på drøye 56 millioner kroner, ifølge kjennelsen fra Oslo tingrett etter at det ble meldt oppbud til tingretten.
Becker opplyser til DN at bedriften har over 30 millioner utestående fra kunder, blant dem «store entreprenører» og Oslo kommune.
NB: Becker har et annet selskap, Becker Anlegg AS, som ikke er omfattet av konkursen. Dette leier ut utslippsfrie gravemaskiner og annet utstyr, i tillegg til transporttjenester.