Gikk 9,5 timer uten å lade
LILLESTRØM: Kjørt i test siden romjula – skal testkjøres i Norge 2,5 år til.
Komatsu PC210LCE er ennå ikke klar for markedet, men de foreløpige testene har vært så gode at importøren nok kunne ønske de allerede kunne bestilles.
- PA Entreprenør AS kjørte 9,5 timer under varierende forhold uten å lade i lunsjen og hadde fortsatt 20 prosent på batteriet, forklarer Brede Johansen, produktleder Komatsu hos Hesselberg.
Field-test
Det er altså en field-test-maskin som har gått i Norge siden romjula og skal gå 2,5 år til på testing hos norske entreprenører. Og da gjerne kunder som allerede har kjørt batterielektriske gravere fra andre produsenter legger Johansen til. For er de ute etter feedback uansett om den er positiv eller negativ, noe som er hele poenget også.
- Så langt har tilbakemeldingene vært svært gode, forklarer han.
451 kWt kapasitet
Batterikapasiteten er på 451 kWt og motoreffekten er på 123, sistnevnte er den samme effekten som dieselmaskinen har. Maskinen kan lade med 150 kW, foreløpig.
Driftstiden oppgitt fra Komatsu er 6,5 til 7,5 timer med tung belastning. Johansen legger til at ved variert og noe lettere jobbing vil dette ligge på nærmere 7,5 til 8,5 timer.
Maskinen som i batteriversjon veier 24 tonn, fungerer bra ifølge det vi hører så langt. Produsenten har også lagt mye jobb i at den skal være enkel å bruke.
– At det er bare å vri om nøkkelen å kjøre, er et viktig poeng for kundene forteller Johansen.
Det samme sies om ladeprosessen som også skal være enkel å håndtere. I alt er det fem slike field-test-maskiner i Europa nå, den ene står altså her og skal videre ut på testing etter messa.
- Vi håper jo den kommer før det har gått 2,5 år, men i foreløpig må vi vente.