
GMI: - Alt vi produserer er bestilt
TROMSØ: Gratangen Mekaniske Industri AS (GMI) rapporterer om stor aktivitet for snøplogene til selskapet.
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
Selskapet som holder til i Gratangen noen timer sør for Mandelasletta og NNBA-utstillingen i Tromsø, produserer alt på snøplogene med unntak av sylindrene.
- Det er vi litt stolte av, sier daglig leder Olaf Øien.
Endringer
Øien sier at markedet har endret seg litt de senere årene. Fremdeles er Nord-Norge det største nedslagsfeltet, men trenden er at stadig flere selskaper sørover i landet, samt Sverige og Island, oppdager det norske produktet.

- Alt vi produserer nå er bestilt. For noen år siden produserte vi opp til lager på våren og sommeren, men det klarer vi ikke nå, sier Øien.
Ferskeste produkter
På NNBA viste selskapet plogene KP280S (diagonalplog) og KPV265S (utkast til begge sider) som er de ferskeste produktene fra GMI. Plogene har de samme detaljene og leveres i 11 fot og 12 fot. Videre har plogene en ny type parallellogram der pendlingen ligger mellom nettopp parallellogram og rammen. Elementene (2 fot) er fjærende, de leveres med slapseskjær og det er full sving begge veier. Angrepsvinkelen er 55 grader og svingen 40 grader.
Øien avslutter med at selskapet utvikler løsninger nå som skal testes ut i vinter. Han vil ikke si hva det handler om, men sier de har voldsomme forventninger til dette, og at Innovasjon Norge støtter prosjektet, samt at selskapet Kupa i Harstad er involvert som samarbeidspartner.