AT.JOBBER | Stillingsmarked
Kontraktsignering: Sundquist utbedrer Pasvikveien
FINNMARK: Fylkesvei 8850 mellom Nedregård og Holmfosskrysset i Sør-Varanger skal rustes opp. Kontrakten er signert og arbeidet er ventet i gang i løpet av få uker.
Finnmark fylkeskommune har signert kontrakt med Sundquist AS om utbedring av en 2,3 kilometer lang strekning av fylkesvei 8850 mellom Nedregård og Holmfosskrysset i Sør-Varanger kommune.
Kontraktsverdien er på rundt 21 millioner kroner eksklusive mva.
Sundquist AS med røtter tilbake til 1935 med Oscar Sundquist gjenopstod i april 2025 etter å ha gått konkurs samme måned grunnet, blant annet, manglende oppgjør fra en stor jobb med fiskeoppdrett på land. Les saken her: Ny start etter konkurs
– Det som gjøres på strekningen er utbedringstiltak, ikke noe komplett ny vei. Eksisterende veien rives, nye masser tilføres og veien bygges opp og reasfalteres, forteller Sunniva Tønsberg Gaski, kommunikasjonsrådgiver i Finnmark fylkeskommune.
I tillegg skal 13 stikkrenner skiftes ut med utsiling, og sideterrenget tilpasses langs hele strekningen.
– Dette er et viktig løft for trafikksikkerheten og framkommeligheten på Pasvikveien i Sør-Varanger, og er en del av flere kommende utbedringer på denne veien. Utbedringen vil gi tryggere ferdsel for både folk og næring, sier Terje Hansen (FrP), leder for hovedutvalg for samferdsel i Finnmark fylkeskommune.
Anbudet lyst ut i desember
Fylkesvei 8850 går mellom Hesseng og Nyrud i Sør-Varanger og tar av fra E6 ved Hesseng, videre forbi Sandnes og Bjørnevatn og sørover gjennom Pasvikdalen til Nyrud.
Kontrakten ble lyst ut på anbud 19. desember 2025 med tilbudsfrist 21. januar 2026. Kontrakten ble signert i februar, og anleggsarbeidet planlegges igangsatt i februar eller mars. Målet er at hele strekningen skal være ferdigstilt innen 31. desember 2026.