AT.JOBBER | Stillingsmarked

BIDRAGSYTERE: Entreprenørene står sterkt bak skoletilbudet for anleggsinteresserte ungdom som har kommet inn på skolen. Fra venstre: Tor Olav Mundal (rektor), Eirik Schjølberg (Skogen Entreprenør AS), Thorleif Fjeld (Oddmund Fjeld AS), Grete Wold (Sv), Hanna Flækøy Skjåkødegård (styreleder skolen), Torstein Nordal (Nordal Maskin AS) og Håvard Mork Kveum (Reidar Andersbakken AS). Bak fra venstre er: Emilie Enger Mehl (Sp), Bjørnar Moxnes (Rødt), Sylvi Listhaug (Frp) og Trygve Slagsvold Vedum (Sp) som stikker ut av hytta.

Lokale entreprenører bak Lom-skolen

LOM: Denne uken åpnet Jotunheimen Privatistskole med anleggsfag som ett av tilbudene. Støttende bak står flere lokale entreprenører og flere leverandører av maskiner og utstyr.

Publisert

Privatistskolen i Lom i Ottadalen kom i stand i ren dugnadsregi etter at Arbeiderpartiet la ned videregående skole i Lom og flere andre stedet med et pennestrøk. 

SKAL HJELPE TIL: Både daglig leder Håvard Mork Kveum i Reidar Andersbakken AS (t.v.) servicemekaniker Jahn André Kirkeby (Tor Bakke AS) har bidratt og skal bidra mer for skolen og elevene som går der.

Nesten 70 millioner kroner er samlet inn fra kommunene Lom, Skjåk og Vågå, samt fra næringsliv og private lommebøker. A&T har fått oppgitt at enkeltpersoner frivillig har tappet sin private konto med summer opptil én million kroner, bare for å få liv i det private skolealternativet.

Fulle lokaler

Mandag 18. august åpnet skolen med over 1200 mennesker tilstede, samt rikspolitikere som Sylvi Listhaug (Frp), Trygve Slagsvold Vedum (Sp) og Bjørnar Moxnes (Rødt) på plass. Samtlige ga Arbeiderpartiet det glatte lag for å ødelegge skoletilbudet i Ottadalen.

Av ca. 90 skoleplasser er allmennfaglig linje den desidert største, men maskinfører har åtte plasser og bygg 13 (begge 2. året). Bak maskinførerutdanningen står altså flere lokale entreprenører, og flere leverandører til bransjen støttende bak.

TUSENTALLS: Folk strømmet til for å være med på åpningen av Lom Privatistskole, og flaggene vaiet i hele Lom og Ottadalen for å markere den viktige begivenheten for de lokale bygdene.

Entreprenørene

Én av primus motorene bak støtten til VG2 anleggsteknikk-tilbudet, er daglig leder Håvard Mork Kveum i Reidar Andersbakken AS fra Lom.

NESTE, NESTE, NESTE GENERASJON: Kanskje en fremtidig maskinfører her.

- Det er behov for dette i bransjen. Solør er nærmest oss, men 4-5 timers kjøretur unna. Dette er ikke en konkurrent til landslinjene, men et supplement og et tilbud for elever som eventuelt ikke kommer inn på landslinjene. Vi trenger rekruttering for å få frem gode maskinførere. De vokser ikke på trær, og de unge må ha et tilbud, sier Kveum til A&T.

Sammen med entreprenørene Skogen Entreprenør fra Vågå, Oddmund Fjeld AS fra Lom og Nordal Maskin AS fra Lom stiller de alle opp til «bransjelæra». De avsetter folk med kompetanse til å forelese og lære opp elevene praktisk i maskiner – som de også kommer til å stille til disposisjon for selvkost-pris. I tillegg vil de bidra med et treningsområde i Lom for opplæringen.

- Det er viktig for oss som entreprenører at dette tilbudet er lokalt. Blir ungdommen borte, blir grunnlaget for å holde på folk på små steder borte, sier Kveum.

Donasjoner

En annen som har engasjert seg mye i saken er Jon Boye Lie. Han er gjennom sin egen bedrift Lie Maskin AS, salgsrepresentant for Rosendal Maskin AS. Helt passende var det for øvrig at han overleverte en ny Develon DX235LCR (27 tonn) beltegraver til Reidar Andersbakken AS på selve åpningsdagen av skolen, og politikerne strømmet til for å bli tatt bilde av rundt maskinen.

DIESELMOTOR: Rosendal Maskin donerte en splitter ny 4-sylindret 4,4 liters Perkins dieselmotor som elevene kan lære å skru på.

- Jeg har hatt kunder i bygda i 30 år, og det er bare kjempeartig å bidra overfor kundene mine, for ungdommen og for å vise at det som skjedde ikke var greit. Vi trenger de ungdommene som vil arbeide og stå på, sier Lie til A&T.

Med Rosendal Maskin i ryggen hadde han med en splitter ny Perkins dieselmotor med effekt på 137-200 hk. Motoren til mange hundre tusen kroner kommer fra en Develon hjulgraver DX165WR-7 som er bygget om til batteridrift. Rosendal Maskin skal også, sammen med Volvo Maskin og Hymax, stille med demomaskin til opplæring for elevene ved behov. Rosendal Maskins servicemann i området, Jahn André Kirkeby (fra Tor Bakke AS) med opphav fra Skjåk, skal i tillegg stille med teknisk opplæring for elevene.

Av andre leverandører som bidrar er Construction Equipment Group (CEG) som gjennom Vera Tank har donert en 2,5 m3 dieseltank. Maskinstyring AS sponser med en tofalls laser til undervisningen, samt at deres folk skal bidra til undervisning av landmåling og maskinstyring.

MASSE UTSTYR: Maskiner, traktorer og mye annet utstyr på plassen. Vera Tank dieseltanken har Construction Equipment Group (CEG) sponset.
Powered by Labrador CMS