TRIO: Tre nye kompakte Claas-serier ble lansert på et arrangement i Tyskland i sommer. Nå er de på vei til Norge.

Nye kompakte traktorer fra Claas

I sommer lanserte Claas tre nye serier med kompakte traktorer, og tre av modellene er av spesielt stor interesse for nordiske forhold.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Traktor-modellene er Elios 210 (75 hk), Elios 320 (85 hk) og Axos 240 (103 hk). De kompakte traktorene produseres i Italia og ble lansert på et arrangement i Tyskland i juli.

FØRERPLASSEN: Designet er bygget opp for best mulig utsyn på omgivelsene og ikke minst fremover for versjonene som har lasteaggregat.

For anlegg og service

Produktsjef Håvard Johansen Lindgaard hos den norske importøren Norwegian Agro Machinery AS, sier dette er interessante anleggs- og servicetraktorer av flere årsaker. De er smidige, kraftige og stødige traktorer med lave høyder og liten venderadius.

- En av de største fordelene med alle modellene er frontlasterintegreringen, der braketten er plassert tett på hytta som gir veldig god stabilitet for lastekjøring. Disse traktorene er spesielt utviklet for å gå med frontlaster, forklarer Johansen Lindgaard.

Utsyn prioritert

Han forklarer at skjermen (4,2 tommer) til traktorene er plassert under rattet for å optimalisere utsyn fra hytta, blant annet med tanke på god sikt til lasteaggregatet.

REDSKAP: Maskinene er godt tilrettelagt for frontlaster og for ulikt utstyr montert. Her feieaggregat i full drift..

Alle traktorene har motorer fra Fiat Powertrain Technologies (FPT) som oppfyller Steg V-kravene. De har lave vedlikeholdskostnader med blant annet oljeskiftintervall på motoren hver 600. time, PowerCore-luftfilter og lett tilgjengelige vedlikeholdspunkter uten behov for ekstra verktøy. Enkel påfylling av diesel og Adblue (Elios 210 har ikke Adblue), hvor Adblue-tanken er integrert under panseret. En kan også velge opptil to turtallsminne-funksjoner.

De leveres alle med 2-krets linje for hydrauliske tilhengerbremser, og automatisk innkobling av 4-hjulstrekk ved bremsing.

LASTEOPPDRAG: Traktorene egner seg ifølge Claas og den norske importøren Norwegian Agro Machinery AS, meget godt til arbeid med frontlasteren.

Detaljene

Går man litt mer detaljert til verks, er det verdt å nevne at den minste (Elios 210 på 3,3 tonn) kan fås ned til 2,4 meter totalhøyde og svingradius på bare 3,5 meter. I tillegg til hydraulisk vendegir, kan man om ønskelig få denne modellen levert med mekanisk vendegir for å få ned prisen. Motoren er på 3,4 liter og oppfyller Steg V-krav uten bruk av Adblue. Med hydraulisk vendegir har girkassen 24 gir fremover og 12 i revers.

På Elios 320 og Axos 240 er det en rekke felles tekniske detaljer. De leveres med FTP-motor på 3,6 liter (litt forskjell i effektuttak, 85 hk og 100 hk), og med samme girkasse (hydraulisk vendegir) som har 30 gir frem og 15 i revers. Begge traktorene oppnår 40 km/t på henholdsvis 1750 o/min og 1800 o/min, hvilket er viktig for å holde dieselforbruket lavt. De har også fått oppgradert design og økt løftekraft på «trepunkten».

ÅPENT: Det skal være mulig å komme seg inn her, med gode stigtrinn og vid døråpning.

Hydraulikken består av tre pumper på til sammen 87 liter. 27 liter går til styring og brems, mens resten går til eksterne uttak og løftehydraulikk.

Som på større

Hytta beskrives som mer komfortabel, og med mulighet for «Electropilot» lasterspak. Dette er samme velkjente løsning som leveres på traktorer i de større seriene, og betyr at man kan betjene både laster og bakre elektrohydrauliske hydraulikkuttak med samme joystick. Denne kan også fås med vendegir-funksjon.

Elios 320 og Axos 240 kan også utstyres med Claas sitt «Smart Stop»-system med clutchfunksjon på bremsepedalen. Det betyr at man for eksempel kan stoppe traktoren, tippe, sette den i revers og rygge, kun ved å bruke bremsepedalen. I tillegg er de utstyrt med en clutchknapp på girspaken. Dette i kombinasjon med det hydrauliske vendegiret betjent ved rattstammen og eventuelt på lasterspaken, gir et godt grunnlag for å slippe å clutche med pedalen i det hele tatt!

OPPSETT: Hvordan knappe, spaker og joysticker er disponert i førermiljøet.

Begge kan også leveres med enten elektrohydraulisk eller mekanisk betjente eksterne hydraulikkuttak bak på traktoren.

Dette er «hot»

Lindgaard opplyser at AXOS 240 med 103 hk under panseret og et dreiemoment på hele 406 Nm, trolig er den «hotteste» av nyhetene på det norske markedet, og kanskje spesielt mot anlegg. Denne kan også leveres med opptil 34 tommers hjul (kun 30 tommers hjul på de to andre), og den har løftekapasitet i bakre trepunkt på hele 3350 kg. Axos 240 er smidig med en svingradius på 3,79 meter og høyde helt ned til 2,53 meter med 30 tommers hjul. En egenvekt på 4,1 tonn, optimal vektfordeling og akselavstand på 2,29 meter gir ifølge Claas sjåføren en stabil og komfortabel kjøreopplevelse uansett arbeidsoppgave; lastearbeid, transport eller brøyting. Med tillatt totalvekt på 6 tonn er den også en god arbeidshest til transport i sitt segment.

Norwegian Agro Machinery AS har allerede levert den første Axos 240-traktoren i Norge, til Velde Maskin AS, og ytterlig to er solgt og skal overleveres.

Powered by Labrador CMS