FANGER OPP: Når en hjullaster rygger er det ikke alltid like enkelt å se hva som kan dukke opp.

Nytt system skal hindre påkjørsler

Volvo CE lanserer en løsning som skal bidra til å nå visjonen om null ulykker.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Store maskiner gir føreren redusert sikt, og for hjullasterne har Volvo CE utviklet et radarbasert system som skal fange opp folk og objekter bak maskinen når maskinen rygger, og aktivere brems dersom det er nødvendig.

I FØRERHYTTA: Bildet fra ryggekameraet kommer opp og hjelper føreren til å ta beslutninger.

Produsenten skriver i pressemeldingen at de er første OEM (original equipment manufacturer) med denne løsningen, og den er spesielt utviklet for hjullastere som i en del oppgaver benyttes 40-50% av tiden i ryggende situasjoner.

- I Volvo CE er vi proaktive og jobber med å utvikle intelligente systemer som ikke bare skal begrense skadene ved ulykker, men også stoppe dem før det skjer. Dette nye systemet er viktig i vårt arbeid om å redusere ulykker og for å oppnå forpliktelsene vi har satt om null ulykker, sier global produktsjef for hjullastere i Volvo CE, Lars Eriksson.

Slik fungerer det

OVERSIKT: Eksempel på hvor stort område radaren kan fange opp bak hjullasteren.

Helt konkret fungerer løsningen ved at radarteknologi identifiserer objekter bak maskinen, og systemet bedømmer om det er fare for et sammenstøt når maskinen rygger.

Systemet aktiverer bremsen i 2-3 sekunder slik at maskinens hastighet går litt ned, og samtidig varsles føreren som tar over styringen videre og bestemmer om maskinen skal stoppes fullt og helt. Når maskinen jobber i lagringssituasjoner, vil systemet huske den siste hellingen maskinen kjørte opp slik at føreren kan rygge ned uten at systemet aktiveres. Systemet kan også midlertidig deaktiveres i enkelte situasjoner. Systemet er kun aktivt når maskinen rygger i hastigheter mellom 3-15 km/t. Systemet fungerer i kombinasjon med andre assistentsystemer og ryggekamera.

Volvo CE opplyser at systemet leveres ferdig på maskinen fra fabrikken, og at det er klart for hjullaster-modellene L110H/L120H med OptiShift, samt på L150H, L180H, L220H, L260H og L200H High Lift.

Powered by Labrador CMS