
Store vårflommer på vei
NVE mener det er større sannsynlighet enn normalt for en stor vårflom på Vestlandet og i Agder.
Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.
Torsdag sendte de ut en situasjonsrapport på utsiktene for vårflom i år. Det er Vestlandet og Agder som er mest utsatt.
Hvordan vårflommene vil utvikle seg er avhengig av været de neste ukene. På deler av Vestlandet er det dobbelt så mye så som normalt. I fjellområdene på Østlandet og i Nord-Norge er snømengdene mer på det normale.
I lavlandet var det stort sett vært snøfritt i mange uker allerede. Før dagens snøfall som førte til det komplette kaos.
NVE frykter skadeflommer også i de områdene med lite snø. Tidligere erfaringer har vist at store nedbørsmengder i smelteperiodene kan gi flommer.
Samtidig har det ved flere anledninger vært lite flom i områder med mye snø, hvis temperaturen har vært moderat og det har kommet lite nedbør.
Det var Vestlandet som ble hardest råket ved høstflommen i fjor også. Du kan lese mer i siste nummer av Anlegg&Transport om oppryddingsjobben i Odda etter siste flom. Den pågår for fullt enda.