AT.JOBBER | Stillingsmarked

UNORMAL BÅTHENGER: Totalt tolv lektere, med vekt fra 680 tonn til 990 tonn, måtte berges fra overvannssamledammen, transporteres over den nybygde transportveien.

990 tonn tung lekter flyttet til sjøs 

Publisert

Mammoet fikk i oppdrag å flytte tolv lektere som hadde blitt stående igjen i en kunstig dam etter et polderprosjekt på øya Pulau Tekong i Singapore. Lekterne, som veide mellom 680 og 990 tonn hver, ble flyttet fra dammen, over en nybygd vei og tilbake i sjøen.

Polderen på Pulau Tekong er et nytt konsept for Singapore. I stedet for tradisjonell landutvinning, der området fylles med sand, skapes et lavtliggende landområde ved å bygge en dike rundt området og drenere vannet ut.

En dam for overvann ble bygget inne i polderen for å samle opp overskudd av regnvann. Ulike flytende utstyr og lektere ble brukt til å fordype dette store vannområdet.

Da arbeidet var ferdig, sto utstyret og lekterne fast inne i dammen og måtte hentes ut og flyttes for å kunne brukes videre.

– Vi er svært stolte av vår rolle i Tekong-polderprosjektet. Ved å bruke vår globale ekspertise, bidro vi til å øke Singapores geografiske fotavtrykk, sier Anandan Lokantham, salgssjef i Mammoet Projects AMEA.

Metoden innebar at luftputer ble plassert under baugen på hver lekter før to vinsjer trakk fartøyet opp av vannet til et punkt der 18 klatredonkrafter ble posisjonert. Deretter ble lekteren jekket opp slik at de 68 luftputene kunne fjernes og SPMT-er ble kjørt inn under.

Powered by Labrador CMS