AT.JOBBER | Stillingsmarked
Fra brakker til praktbygg
HAUGESUND: Telefonen går i ett bankende kjør, og det er bare fascinerende å se hvordan far og sønn håndterer transportselskapet som startet med én bil og nå er 54.
Anlegg&Transport er på plass i de midlertidige lokalene til Gustav Eidsvåg Langtransport AS i Haugesund. I andre etasje på en brakkerigg sitter gründer Gustav Eidsvåg og sønnen Ronny Eidsvåg. Vi skal intervjue dem, men business kommer først – og det er å svare på telefonene og løse oppgavene som kommer. Og de er det mange av.
- Det er denne vi lever av, sier Ronny i en av pausene og peker på telefonen sin og legger til: Også de 54 bilene selvsagt, samt de mer enn 60 ansatte som jobber her i transportselskapet.
Gustav startet i 1986
Gründeren Gustav Eidsvåg kjørte opprinnelig trelastvarer for et annet selskap som la ned driften, og da oppfordret trelastselskapet Gustav å skaffe seg en bil og fortsette å kjøre for dem. Så ble det en til, og en til og i 2004 begynte Ronny i selskapet. Han fikk bil nummer fire.
Paradoksalt fikk faktisk konkurs-kjendisen Johs Lunde fart på selskapet. Lunde kjøpte 51% av transportselskapet i 2006, men da han gikk dundrende konkurs ble Gustav Eidsvågs transportselskap med i dragsuget. Men de fikk en god dialog med bostyrer og en avtale om at de kunne fortsette virksomheten, og løyvene sto på Gustav Eidsvåg personlig. Så lang historie, kort, Gustav oppsummerer slik:
- Det var faktisk med Johs Lunde at veksten startet for vår del, og vi vokste ytterligere etter at vi var alene.
Dette vi kan
Selskapet holder seg til stykkgods, partigods, farlig gods, gjenvinning og fisk, og de har mange hengere med såkalt «walking floor». På spørsmål om anleggskjøring har vært fristende, rister de på hodet og sier de ikke har vurdert det engang.
- Selv om marginene sikkert er bedre. Man får drive med det man kan best, sier de og får nye oppringninger de må svare på.
De litt slitne brakkelokalene som ligger ved foten av Djupadalen er midlertidige. Før holdt de til i bygget ved siden av, men området skal utvikles til boliger og da ble transportselskapet «tvunget» til å tenke nytt. Det ble det saker av.
Nytt anlegg
I Årabrot Næringspark syv minutter nordover fikk de tomt, og har reist et helt nytt bygg på en stor tomt med masse plass ute for bilene. Bygget på 1800 m2 inneholder lager, kontorer, garderober og kantine, oppholdsrom for sjåførene, vaskehall, lasteramper og alt man trenger. Bygget er i tillegg planlagt slik at det kan seksjoneres opp og leies ut i deler om de ikke trenger all plass selv.
I sommer står det ferdig, og det blir selvsagt en helt annen «ballgame». Lagerbiten er noe de trenger for å håndtere litt omlasting og midlertidig opphold for en del gods, men lager er egentlig ikke kjernen i virksomheten deres. Det er vanskelig å tjene store penger på det, biler som ruller med fulle varerom derimot, det er bedre business. Omsetningen øker pent hele tiden. 120 millioner i 2024, og de regner med ytterligere 10 millioner i år.
- Dere har hatt stor vekst i en periode nå, men hva tenker dere om fremtiden? Nytt bygg, mange biler og ansatte, vil dere vokse videre?
- Egentlig føler jeg vi er på et greit nivå nå, og vi har ikke behov for å bli så mye større. Det er også et spørsmål om sjåfører, og det er viktig at vi tar vare på de vi har, sier Ronny som tar A&T med til det nye bygget for å ta en titt.
Han sier plasseringen er helt prima for deres del. Den ligger nemlig kloss inntil Årabrot Miljøpark som eies av Haugesund kommune, og nettopp gjenvinning er ett av feltene Gustav Eidsvåg Langtransport vil satse mer mot.