SEKS ÅR ETTER: Fredrik Brun fra Koppang kolliderte med et vogntog i Messeltsvingene på rv. 3 i Stor-Elvdal for seks år siden. Nå fikk lastebilsjåføren klippe snora for den nye trygge veien. – Det skal bli å godt å slippe kjøre gamleveien, sier Brun. Han fikk hjelp til å holde snora av ordfører Linda Otnes Henriksen i Stor-Elvdal, prosjektleder Frank Mellemstuen i Anlegg Øst, prosjektdirektør Ingunn Foss i Statens vegvesen sørøst, og et annet ulykkesoffer i Messeltsvingene, Per Kristian Birkebekk, fra Stor-Elvdal.
Linda Brateng/Statens vegvesen
Frontkolliderte i 2019 – åpnet ny vei i går
Det var lørdag 2. februar 2019 klokken 08.00 at Fredrik Brun fra Koppang var på jobb for Olsbakk transport. Tett snøvær og dårlig føre gjorde forholdene krevende i Messeltsvingene på rv. 3 i Stor-Elvdal.
Den erfarne brøytebilfører kjente svingene godt, og med plogen nede gikk det i sakte fart nordover. I den andre retningen kom en østeuropeisk vogntogfører. I en av svingene kom sjåføren over i feil kjørefelt og dundret inn i brøytebilen til Brun. Havarikommisjonen har anslått farten til mer enn 80 kilometer i timen.
Brun fikk omfattende og alvorlige skader. Han ble kjørt i ambulanse til Rustad to mil nord for Elverum, der helikopter hentet ham og fløy ham først til Hamar sykehus, og så videre til Ullevål universitetssykehus.
Onsdag, seks år etter ulykken, kunne 53-åringen klippe snora for den nye veien. 500 meter nord for ulykkesstedet erklærte han den nye veien for åpnet, sammen med ordfører Linda Otnes Henriksen i Stor-Elvdal og prosjektdirektør Ingunn Foss i Statens vegvesen sørøst.
– Endelig. Denne dagen har jeg virkelig sett fram til, ytrer Brun etter snorklippingen, formidler Statens vegvesen i pressemeldingen.
Lang vei tilbake
I dag er Brun 75 prosent ufør og har en 30 prosent stilling hos Olsbakk transport. Han har vært gjennom flere operasjoner og har flere metallplater i kroppen. Allerede høsten 2019 kjørte han gjennom Messeltsvingene igjen. Året etter var han tilbake på jobb.
– Jeg grøsser hver gang jeg kjører forbi ulykkesstedet. Særlig om vinteren. Det skal bli godt å slippe og kjøre gamleveien, ytrer Brun i pressemeldingen.
– Jeg setter veldig pris på at Statens vegvesen spurte om jeg ville klippe snora. Jeg har jo ventet i sju år på ny vei, forklarer han.
Superraskt anleggsarbeid
På 15 måneder har Anlegg Øst Entreprenør rullet ut ny og trafikksikker vei sammen med Statens vegvesen. Det er åtte måneder tidligere enn planlagt.
Byggeleder Stig Johansen i Statens vegvesen forklarer at den tidligere trafikkåpningen i stor grad er fortjenesten til Anlegg Øst. Forslaget kom på bordet under forhandlingene mellom Vegvesenet og de tre entreprenørene som var med i konkurransen om å bygge rv. 3 Evenstad-Imsroa i Stor-Elvdal.
– Anlegg Øst satte på flinke folk som viste oss hvordan de kunne bygge veien raskere i nord. Slik kunne vi åpne veien nå i slutten av november. Det er et viktig bidrag til en tryggere arbeidsplass for Fredrik og alle andre yrkessjåfører på rv. 3 i Østerdalen, sier Johansen.
En viktig forklaring til det raske anleggsarbeidet er at entreprenøren har hentet store deler av de 800.000 kubikkmeterne med masser til veien fra et lokalt massetak et steinkast fra nyveien. I tillegg kom det for første gang på flere år ingen vårflom.
– Det kan umulig være mange steder hvor det fra naturens side har vært så greit å bygge ny riksvei, sier Johansen.
Tungbilveien
Mer enn hver tredje bil som kjører rv. 3 gjennom Østerdalen er en tungbil. Tungbilene velger Østerdalen framfor Gudbrandsdalen på vei mellom Oslo og Trondheim. Veien er 40 kilometer kortere enn E6, samtidig som det er mindre stigning over Kvikne enn over Dovrefjell.
Fram til starten av juli 2026 skal entreprenøren bygge veien ferdig sørover til Evenstad.