STS kjøper Team Verkstad Sverige
OPPKJØP: STS Sydhamnens Trailer Service AB har inngått avtale om å kjøpe Team Verkstad Sverige AB fra Vy Buss AB.
Team Verkstad Sverige AB tilbyr vedlikeholds- og reparasjonstjenester for busser og andre tunge kjøretøy, og har 34 ansatte. Etter gjennomføringen av oppkjøpet vil Team Verkstad Sverige ABs virksomhet omfatte ett verksted og ett skadeverksted i Partille, nær Gøteborg i Sverige. Gjennom oppkjøpet styrker STS sin posisjon i det strategisk viktige Gøteborg-området og får verdifull ekspertise innen bussreparasjon og vedlikehold av tyngre kjøretøy. STS er et datterselskap under konsernet Relais Group Plc.
Etter å ha skilt ut virksomheter som ikke inngår i transaksjonen, er de årlige netto salgene til Team Verkstad Sverige ca. 60 millioner svenske kroner, med driftsresultat på ca. 2 millioner.
Gjennomføringen av transaksjonen er betinget av myndighetsgodkjenning i henhold til den svenske loven om screening av utenlandske direkteinvesteringer og visse andre vanlige betingelser. Transaksjonen forventes å bli gjennomført 1. oktober 2024. Etter gjennomføringen vil det oppkjøpte selskapet og verkstedene beholde navnet Team Verkstad i en overgangsperiode på opptil ett år.
Slik kommenterer partene oppkjøpet:
Stefan Klingberg, adm. direktør i STS:
- Jeg er veldig glad for å kunngjøre at vi har kommet til enighet om å kjøpe Team Verkstad Sverige fra Vy Buss. Gøteborg er det nest største markedet i Sverige etter Stockholm, og vi har lenge sett etter muligheter for å utvide vår virksomhet i denne regionen. Oppkjøpet av Team Verkstad Sverige, som er sterke på busser og lastebiler, vil være et utmerket supplement til vårt nåværende verksted i Gøteborg, som er mer fokusert på tilhengere. Jeg ser veldig frem til å samarbeide med alle de dyktige medarbeiderne hos Team Verkstad i Partille.
Robert Nyberg, adm. direktør i Vy Buss AB:
- Etter vår strategiske beslutning om å avhende den svenske verkstedsvirksomheten, ønsket vi å finne en kjøper som pålitelig kunne fortsette å støtte oss og de andre verkstedskundene, og ta godt vare på våre ansatte etter eierskiftet. Vi tror sterkt at STS, som er en del av en nordisk gruppe av selskaper innen ettermarkedet for kjøretøy, og som en landsdekkende kjede for reparasjon og vedlikehold av kommersielle kjøretøy, er perfekt egnet til å ta på seg ansvaret for verkstedene og at det vil være et godt hjem for kundene, leverandørene og de ansatte i Team Verkstad Sverige AB.
Arni Ekholm, adm. direktør i Relais Group Plc:
- Det er flott å ønske nok en gruppe topp profesjonelle velkommen til den voksende Relais Group. STS gir et utmerket hjem for Team Verkstad Sverige AB fra perspektivet til ansatte, kunder og andre interessenter. Jeg er spesielt fornøyd med at dette oppkjøpet styrker vårt nettverk i det strategisk viktige Gøteborg-området.
PS: Denne artikkelen er oversatt og utformet ved bruk av AI-verktøyet ChatGPT, og kontrollert av A&T.