AT.JOBBER | Stillingsmarked
Her står den første i verden: Øremerket for Oslo-markedet
DRAMMEN HAVN: K. Bull klarer knapt å vente med å få satt deres nye 250-tonns hybride mobilkran i drift.
A & T fikk være med da K. Bull AS og Crane Norway tok imot deres første, av totalt 10 hybride 250-tonns mobilkraner fra Sany.
– Det er bra trykk i markedet om dagen og vi trenger flere kraner, forklarer Marius Imingen Fekete, krankoordinator i K. Bull AS.
De neste fem kranene i bestillingen blir sendt fra Kina den 15. desember, og de fire siste kommer på vårparten.
– Vi valgte Sany fordi de er den eneste produsenten som kan levere dette, forklarer Trond Strøm, regionsjef i K.Bull.
K. Bull AS som er en del av Crane Norway Group, har stor etterspørsel, og særlig fra oppdrag hvor det er krav om elektriske maskiner i Oslo. Den nye krana er også øremerket for Oslo-markedet.
– Ikke noe press altså, men vi har jobb til den som venter, kommenterer Strøm til Bjørn Orre.
Verdens første
Orre, salgsleder på Sany-kraner i Seabrokers Heavy Machinery, er minst like spent.
– Dette er den første hybride mobilkranen av denne typen i verden, forteller han.
Modellen SAC2500E7PHEV som kan løfte 250-tonn, kan rekke 75 meter i høyden med teleskopbommen og 113 meter med jib. Maskinen veier i underkant av 60 tonn under transport. Den har totalt 80 tonn med motvekter, så det og kroker osv., fraktes separat på tre fulle semier.
Hybrid
Elmotoren som er plassert mellom girkasse og dieselmotoren, fungerer også som generator, samt som retarder i nedoverbakker. Under transport kan maskinen klare fire mils rekkevidde med kun batteridrift. Batteripakka er på 140 kWt og maskinen kan krane samtidig som den lader på en byggeplass. Da kan et uttak på 16 ampere holde til vanlige kranoppdrag, ifølge Bjørn Orre.
– Vi forventer alltid litt plunder og heft med nye mobilkraner, men denne har vi fått testet mye i Kina først, forklarer Trond Strøm.
Når den kjøres som hybrid, altså en kombinasjon mellom dieselmotoren fra Mercedes-Benz og elmotoren, kan den gå 20 prosent billigere i forhold til en konvensjonell dieselmaskin.
Batteriet holder til en dags jobbing uten å koble til strøm, men det avhenger mye av hvordan kranføreren bruker krana. Når batteriet går ned til et visst punkt, starter dieselmotoren opp automatisk om maskinen ikke er koblet til strøm.
Orre sier at man sparer 60 % drivstoff når man er på steder uten tilgang på strøm, fordi kranens dieselmotor kun trenger «et par timers drift» for å lade opp batteriet. Man kan også kjøre kranen med HVO100-diesel.
Tyske komponenter
I tillegg til motoren er aksler, hydraulikkpumper, hydraulikkventiler og vinsjmotor fra tyske produsenter.
Angående poengene i saken om at fire av Europas største kranprodusenter har levert klage til EU-kommisjonen mot import av kinesiske mobilkraner er han ikke enig i.
– Vi er ikke enige at vi dumper prisene på kraner fra Kina, fordi hver maskin som produseres er kundebestilt og er ikke lagermaskiner, kommenterer Bjørn Orre.