AT.JOBBER | Stillingsmarked
Klager på kinesiske mobilkraner til EU
Budskapet formidles gjennom bransjeorganisasjonen VDMA som har hovedbase i Tyskland, men som representerer europeiske produsenter av maskiner og annet tungt utstyr.
De nevnte selskapene hevder at kinesiske mobilkraner selges i EU til betingelser som gir urettferdig konkurranse for europeiske produsenter. Klagen gjelder mobilkraner med løftekapasitet på minst 30 tonn, montert på egne chassiser for forflytting.
Strategisk viktig industri
I klagen understreker selskapene at mobilkraner er nøkkelutstyr for å sikre Europas strategiske uavhengighet, spesielt innen kritisk infrastruktur, forsvar og energi. Kraner er sentralt i arbeid som å bygge kraftlinjer og transformatorstasjoner for fornybar energi-sektoren, framholder de.
– Vår europeiske industri ønsker rettferdig konkurranse velkommen, men det er åpenbart urettferdig å konkurrere med produkter hvis salgsbetingelser ikke kommer i nærheten av å dekke råmaterialer, energi og produksjonskostnader for en europeisk mobilkranprodusent. Kinesiske produsenter drar nytte av et bredt spekter av subsidiemekanismer, som gir dem en massiv urettferdig fordel når de eksporterer til EU, sier Christoph Kleiner, salgsdirektør i Liebherr-Werk Ehingen.
Krever tiltak
Aaron Ravenscroft, konsernsjef i Manitowoc, forklarer at selskapet har oppfordret EU-kommisjonen til å adressere den materielle skaden på europeisk industri forårsaket av det han kaller dumping-taktikken til kinesiske eksportprodusenter.
– Vi ber kommisjonen om å gjenopprette like konkurransevilkår i hele EU, ytrer Ravenscroft.
Erich Sennebogen, eier og adm. direktør i Sennebogen Maschinenfabrik, påpeker at kinesiske mobilkranprodusenter i økende grad fokuserer på eksportmarkeder, med EU-markedet som et hovedmål.
– Kombinasjonen av ledig produksjonskapasitet i Kina, eksisterende lagre og betydelig kinesisk statlig støtte, betyr at materiell skade på den sårbare europeiske industrien vil fortsette hvis anti-dumping-tiltak ikke pålegges, forklarer han.