Vasto Anlegg AS er svært fornøyde med å få ansvaret for et nytt prosjekt i Bypakke Ålesund. Fv: Sindre Witsø (prosjektleder i Vasto Anlegg), Stein-Ove Riksheim (daglig leder i Vasto Anlegg), Ove Nesje (prosjektdirektør i Statens vegvesen) og Ole Kristian Birkeland (prosjektleder i Statens vegvesen).

Lokal entreprenør får ny kontrakt i Bypakke Ålesund

Hadde rimeligste tilbud.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Onsdag 3. mai signerte Statens vegvesen kontrakt med Vasto Anlegg AS for bygging av det nye kollektivpunktet ved Ålesund sykehus.

– Jeg er veldig fornøyd med konkurransen. Vi fikk inn fem tilbud og alle var lokale, sier Ole Kristian Birkeland, prosjektleder i Statens vegvesen.

Vasto Anlegg AS leverte det rimeligste tilbudet. Kontraktsummen er på 31,8 millioner kroner.

– Vi er veldig stolte og fornøyde med å vinne en slik kontrakt for dette prosjektet i Bypakke Ålesund. Nå gleder vi oss til å fortsette å bygge på det gode samarbeidet vi har hatt med Statens vegvesen, sier Stein-Ove Riksheim, daglig leder i Vasto Anlegg AS.

Illustrasjonen viser de nye busslommene sett mot nordøst. Busstoppet Sykehuslomma vises til høyre i bildet. Denne blir stengt i byggefasen, men busslommen ved sykehuset blir åpen. Illustrasjonen viser også det nye krysset til byggefeltet på nordsiden, og hvordan sykkelfelt ledes gjennom kollektivpunktet. I tidligere skisser var sykkelfelt vist i veibanen forbi busslommene, men etter innspill fra sykkelentusiaster er de nå lagt bak busslommene. Adkomst mot sykehuset er ikke vist i illustrasjonen, men adkomsten blir overbygget og universelt utformet.

Vasto Anlegg AS planlegger å starte opp arbeidet i månedsskiftet mai-juni, og første del av prosjektet skal være ferdige 20. desember 2023. Da vil tilkomsten til sykehuset gjenstå, og dette vil bli utført samtidig med flytting av inngangen til sykehuset.

Dette skal gjøres i krysset:

  • Nye busslommer på hver side av veien, med leskur som ligner de nye på Moa.
  • Kun én lysregulering i krysset.
  • Fotgjengerovergang kun et sted, ved dagens hovedkryss/veien ned til sykehuset.
  • Adkomst til sykehusområdet via parkeringshus på sørsida av veien, med heis og trappeløp.
  • Fortau også på nordsiden av veien, fra busstoppet og mot Moa.
  • Sykkelfelt, gjennom krysset, sykkelfeltet går bak busslommene.
Powered by Labrador CMS