VEKST I 2023: For hele 2023 viste selskapet en imponerende vekst på 13% i salg og inntekter.

Historisk sterkt år for Caterpillar

REKORDHØYT RESULTAT: Veksten i 2023 reflekterer gunstig prisrealisering og høyere salgsvolum, drevet av økt salg av utstyr til sluttbrukere.

Publisert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

I et historisk sterkt år for Caterpillar rapporterer selskapet en økning på 3% i salg og inntekter for fjerde kvartal av 2023, sammenlignet med samme periode året før, med tall som stiger fra $16,6 milliarder til $17,1 milliarder. For hele 2023 viste selskapet en imponerende vekst på 13% i salg og inntekter, opp fra $59,4 milliarder i 2022 til $67,1 milliarder, forteller selskapet på sine nettsider.

Betydelig forbedring

Driftsmarginene har også sett en betydelig forbedring, med en økning til 18,4% i fjerde kvartal av 2023, opp fra 10,1% i samme kvartal året før. Justert driftsmargin var enda høyere på 18,9%. Denne positive trenden strekker seg over hele året, med driftsmarginen for 2023 på 19,3%, en betydelig økning fra 13,3% i 2022.

Resultat per aksje for fjerde kvartal steg til $5,28, opp fra $2,79 i fjerde kvartal av 2022, mens det justerte resultatet per aksje var på $5,23. For hele året 2023 rapporterte Caterpillar et rekordhøyt resultat på $20,12 per aksje, en betydelig økning fra $12,64 per aksje i 2022. Det justerte resultatet per aksje for 2023 var enda høyere på $21,21.

Historisk

Caterpillars styreleder og administrerende direktør, Jim Umpleby, uttrykte stolthet over teamets sterke prestasjon, som har resultert i det beste året i selskapets 98-årige historie, med rekorder i både salg, inntekter og justert resultat per aksje.

Veksten i 2023 reflekterer gunstig prisrealisering og høyere salgsvolum, drevet av økt salg av utstyr til sluttbrukere, selv om dette delvis ble oppveid av endringer i forhandlerlagre. Caterpillar forble fokusert på å tjene sine kunder, utføre sin strategi og investere for langsiktig lønnsom vekst.

Selskapet opprettholdt også en sterk likviditet gjennom året, med en kontantbeholdning på $7,0 milliarder ved utgangen av 2023, etter å ha tilbakekjøpt $5,0 milliarder av egne aksjer og betalt ut $2,6 milliarder i utbytte.

Sammendraget er laget ved hjelp av AI og kvalitetssikret av AT.no sine journalister.»

Powered by Labrador CMS