Jobber fremdeles for salg av Agder-selskaper
MASSEOPPSIGELSE: Til tross for at et hundretalls personer tirsdag ble sagt opp, jobber bobestyrer fremdeles for et salg av så mye som mulig av Agder Gruppen.
Dette forteller bobestyrer Christian Bohne til Anlegg&Transport etter at han holdt et allmøte for de ansatte på Teams.
- Situasjonen er slik at vi må si opp 103 ansatte. Bakgrunnen er at vi nå går over i et månedsskifte, og de ansatte ikke har fått lønn for mai. Vi må nedskalere arbeidsstokken, men ca. 60 personer sies ikke opp. Disse regnes som nøkkelpersonell for å drive på et minimumsnivå for å kunne gjennomføre et salg som vi håper og tror er mulig, sier Bohne til A&T.
Fortsatt håp om salg
- Så dere tror fremdeles på et salg av konsernet, eller deler av det?
- Ja, det har ikke endret seg fra i forrige uke. Vi fortsetter på et spor om å selge mest mulig av Agder Rental og Agder Anleggservice, sier bostyreren.
Til info er Agder Rental utleieselskapet, og har løpende utleieavtaler på en mengde maskiner som er i drift hos kunder nå. A&T får opplyst at det er kontrakter på et titalls millioner kroner i måneden gjennom Rental. Agder Anleggsenter er selskapet som driver kjøp og salg av maskiner og utstyr, og har agenturer som Wacker Neuson, Powerscreen og XCMG.
- Hvor mange selskaper eller fond har meldt interesse for å kjøpe hele eller deler av virksomheten?
- Jeg har ikke noe tall å gå, men det er flere som vurderes som store og seriøse. Det har vært mer tidkrevende å finne ut av hva vi har å selge, enn vi trodde fra start av. De som eventuelt skal kjøpe, vil ha mest mulig informasjon. Boet må også vite hva som kan selges, og denne øvelsen er mer tidkrevende enn vi trodde i utgangpunktet. Men vi har jobbet effektivt gjennom helgen, hele teamet, og det går nok noen dager til for å få oversikten, sier Bohne.
Verdsetter verdier
- Er det maskiner det ikke er gjort rede for hvor befinner seg?
- Det har jeg ingen kommentar til, svarer bostyrer.
Da nyheten om konkursen kom i forrige, påpekte bostyrer at øvrige selskaper i konsernet, foruten morselskap Agder Gruppen, Agder Rental og Agder Anleggsenter, i utgangspunktet ikke berøres. Bones forklarer status på dette nå.
- Datterselskapene under Agder Gruppen har boet beslag i, og det jobbes med underliggende verdier. Det må skaffes oversikt over verdier i disse selskapene. Dette jobber teamet og Bjarøy AS med, sier Bones.
- Hvor mange krav har kommet inn til boet nå, og hvilke summer snakker vi om?
- Kravene kommer hele tiden, og det kan være over hundre om dagen. Jeg har ikke et oppdatert beløp nå, men refererer til at det som ble sendt ut i forrige uke regnes som gjeldende fremdeles. Vi forventer at det samlet vil komme krav på rundt to og en halv milliard kroner, svarer bostyrer.
- Har bostyrer funnet ut om det har skjedd noe klanderverdig med driften av konsern eller selskaper i Agder Gruppen?
- Vi har hatt fokus på å begrense tap for kreditorer og sikre arbeidsplasser. Den videre bobehandlingen vil foreta undersøkelser om det har skjedd noe klanderverdig, men vi må ha først få fakta på bordet, svarer Bohne.