AT.JOBBER | Stillingsmarked
Maskinentreprenør konkurs etter tørke
KONKURS: Et maskinentreprenørselskap på Sunnmøre med 16 års fartstid er slått konkurs, etter at oppdragene uteble og kortsiktige lån ikke lenger holdt selskapet flytende.
Ok Entreprenør AS i Ålesund er slått konkurs ved Sunnmøre tingrett, melder E24. Selskapet ble stiftet i 2010 og hadde Ålesund og omegn som nedslagsfelt. Gjelden ved konkurstidspunktet er på rundt 3,5 millioner kroner.
Bostyrer og advokat Bjørn-Ivar Borgund forteller at selskapet hadde fem ansatte da konkursen ble åpnet, og at det har nedskalert kraftig gjennom 2025.
– Det er fullstendig tørke av nye prosjekter, det var de helt tydelige på, sier Borgund til E24.
Lovede oppdrag forsvant
Ok Entreprenør hadde utsikter til nye avtaler på 14–15 millioner kroner før jul i fjor, men utbyggerne stanset planene. I 2026 har selskapet gjennomført ett oppdrag.
– Det virker som om at de som har hatt prosjekter, har lagt dem litt på is. Det er kanskje problemer med finansiering i mange ledd når markedet er blitt som det er blitt. Det er en ond sirkel, sier Borgund.
Selskapet tok opp kortsiktige lån for å dekke lønninger mens det ventet på at markedet skulle snu.
Omsetningen halvert
Regnskapene viser fallende omsetning siden toppåret 2022, da driftsinntektene var på over 40 millioner kroner. I 2025 var omsetningen halvert til rundt 17 millioner kroner. Egenkapitalen var ved årsslutt 2025 på 116.000 kroner.
Maskinentreprenørenes Forbund bekrefter at situasjonen er utbredt.
– Det er store variasjoner, men det er fryktelig tøffe tider. Vi har nesten ikke hørt om noe sted i landet der det er nok jobber å regne på. De fleste kjemper for å holde seg flytende, sier fagsjef Sverre Huse-Fagerlie i MEF til E24.
Han peker på at unntaket er de største aktørene, som har sikret seg store oppdrag fra Statens vegvesen. For øvrig melder Huse-Fagerlie om forsinkelser i kommunale og fylkeskommunale prosjekter, der lang saksgang og stramme budsjetter holder oppdrag tilbake.
Ok Entreprenør er blant flere anleggsentreprenører som har gått konkurs det siste året. I april gikk Langhus-baserte Heff Bygg AS konkurs, og i mars fulgte den 70 år gamle Topaas og Haug AS i Bærum samme vei.