Redskapsbærer med drift og sving på alle hjul
MÜNCHEN: Så langt har det blitt 10 av denne typen i Norge, men nå skal det bli flere håper importøren.
Agenturet på redskapsbærerne fra Hansa har Sandhaug AS hatt i mange år. At det finnes bare 10 stk. av den tyskproduserte maskinen i Norge, har Rune Sandhaug, daglig leder i Sandhaug AS, tenkt å gjøre noe med.
– Jeg bestiller to nye maskiner i dag, forteller Rune, i det han og administrerende direktør for Hansa, Patrick Palsmeyer, gir hverandre et handshake.
Maskinene skal blant annet utstyres med spreder og plog fra Kugelmann, en utstyrsprodusent Sandhaug fikk agenturet til for ett år siden.
400 bar i front
XL er den største modellen og har 4,1 tonn nyttelast, FPT-motor på 175 hestekrefter og drift og sving på alle fire hjul. Hydraulikkapasiteten på 170 liter og muligheten for å få 400 bar gjennom kraftuttaket i front, gir mange muligheter påpeker Rune.
– Du kan kjøre plog, fres, spylerigg med vanntank eller kost, kommenterer han.
Agenturet på Kugelmann passer godt inn også her, med for eksempel en liten tallerkenspreder bak. I tillegg kan de leveres med krokløft som den utstilte modellen på IFAT 2024 og du får treveis tipp.
Fabrikken som ligger i Selsingen tilbyr også de mindre modellene K, M og L. Foreløpig har alle maskinene i Norge blitt tratt inn som maskinredskap, men de kan også registreres om man ønsker å utnytte toppfarten på 60 km/t.
– De er svært aktuelle for kommuner og entreprenører, kommenterer Rune.
Kommer i e-serie
Patrick Palsmeyer forteller til A&T at de er i ferd med å lage en elektrisk serie, noe Rune Sandhaug også er svært spent på. Sannsynligvis er disse klare i 2026, forklarer Palsmeyer.