AT.JOBBER | Stillingsmarked
MAN og Scania løftet Traton
LASTEBILER: MAN og Scania bidro til salgsvekst for TRATON i andre kvartal, mens salget av elektriske kjøretøy fortsatte å øke kraftig.
Traton Group leverte 82.900 nyttekjøretøy i andre kvartal 2026, en økning på 4 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Dermed hentet konsernet inn noe av fallet fra årets første kvartal, selv om leveransene i første halvår fortsatt ligger 1 prosent under fjoråret. Det opplyser selskapet i en pressemelding.
MAN Truck & Bus økte leveransene med 3 prosent i kvartalet og har levert 50.900 kjøretøy i første halvår, en vekst på 8 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Scania økte leveransene med 7 prosent i kvartalet, mens første halvår endte omtrent på samme nivå som i 2025.
International Motors hadde fortsatt en svak utvikling med en nedgang på 8 prosent i kvartalet, mens Volkswagen Truck & Bus økte leveransene med 15 prosent, blant annet som følge av det brasilianske støtteprogrammet «Move Brasil».
Leveransene av helelektriske kjøretøy fortsatte samtidig å vokse. I andre kvartal leverte Traton 1050 elektriske kjøretøy, en økning på 67 prosent fra samme periode i fjor. MAN sto for den største andelen med 560 elektriske kjøretøy, mens Scania leverte 270.
TRATON: Leveranser i 2. kvartal 2026
| Merke | Leverte kjøretøy | Endring |
|---|---|---|
| MAN Truck & Bus | 27.300 | +3 % |
| Scania | 26.300 | +7 % |
| International Motors | 16.200 | −8 % |
| Volkswagen Truck & Bus | 13.100 | +15 % |
| TRATON Group | 82.900 | +4 % |
Elektriske kjøretøy: TRATON leverte 1050 batterielektriske kjøretøy i andre kvartal, en økning på 67 prosent sammenlignet med samme periode i 2025.
Kilde: TRATON Group