Systemet oppdaget 315 stein i tvillinghjulene på ett år
SØRLI: Rockstop-systemet kjørt i ett år hos Brødrene Lunn – nå er systemet spilt inn som krav hos Veidekke.
Brødrene Lunn AS har massetransporten for Veidekke på KS1 Hestnestunnelen noe som sysselsetter alt fra fem til 23 biler som kjører tunnelmasse til deponiet ved Sørli like ved Kolomoen (blant annet). På et par år har de kjørt 1,6 millioner tonn stein, så mulighetene for at det setter seg stein mellom dekkene på boggien er absolutt til stede.
Full tillit
A&T møter sjåfør Helge Pedersen som nå har kjørt 98.000 km bare på tunnelprosjektet med sin 1,5 år gamle Scania R660. I mai 2023 fikk Brødrene Lunn montert Rockstop-systemet på fire av sine biler, deriblant Helge sin. Til nå har han plukket ut 315 stein takket være systemet og ikke hatt en eneste punktering. Punkteringer er overraskende vanlig på slik kjøring. Han vet om sjåfører som har punktering opp til tre ganger i uka.
– Det er jo steinene som virkelig kiler seg som er problemet, forklarer Pedersen.
Om han får signal allerede her på tippen, stopper han og tar det med en gang. Da får de som regel ikke tid til å kile seg fast. Nå er han godt fornøyd og mener systemet sparer han for mye tid.
– Jeg stoler 100 prosent på dette og håper det blir godkjent så jeg slipper å gå ut av bilen, kommenterer han.
Også eier i Brødrene Lunn, Per Arne Lunn forteller at systemet gir dem en trygghet. De vet hvor stor risiko dette er for trafikanter.
– Rockstop er et fint hjelpemiddel også på intern kjøring i anlegg der det ikke er krav om kontroll av tvillinghjul, for da sjekker vi ikke hjulene manuelt og Rockstop gjør at vi finner steinene og dermed fjerner punkteringer som skyldes stein i tvillinghjulene, kommenterer Lunn.
Hele tiden
Systemet blir brukt som en tilleggssikkerhet, så sjåførene må fortsatt ut for å sjekke manuelt, noe som har vært normen i flere år. Noen har påpekt at da blir sikkerheten avhengig av hvor godt hver enkelt sjåfør sjekker dette.
– Sjåførene er bare mennesker, slik at de kan gjøre en glipp. Ved å ha et system som sjekker hele tiden unngår vi risikoen for menneskelig svikt, påpeker Marius Eng Håkerud i Rockstop.
Verdifullt for alle ledd
Sjåføren får varsel på eget display om hvilket hjul det er, så kan de stoppe og gå ut for å fjerne steinen. Systemet sender all data til skyen, som gjør at anleggsleder i Veidekke, Tom Stenseng, får full oversikt på kontoret. Han kan se hvor det skjer, hvilket hjul, hvilken fart bilen kjørte i og han kan få opp komplett statistikk. Da kan han danne seg et overblikk på hvor det forekommer hyppigst og eventuelt gjøre tiltak der.
Kult-stein er verstingen
– Ofte ser jeg sammenhenger med oppgaven, for eksempel om det er innkjøring av kult, forklarer han.
Kult-fraksjonen er som kjent det som «passer best» mellom tvillinghjul. Data fra Rockstop viser at kult har tre ganger så stor risiko for å sette seg fast enn andre fraksjoner. Han mener systemet er verdifullt fordi de slipper både punkteringer og ståtid i tillegg til den åpenbare fordelen med økt sikkerhet.
– Det er verdifullt for alle ledd, forklarer Tom Stenseng.
Spilt inn som krav
Kristian Sabel, Fagansvarlig grunn & masseflytting i Veidekke har vært involvert i bruken av Rockstop i Hestnestunnellen og er svært fornøyd med testen så langt. Han forteller at de har begynt å spille inn systemet som krav på flere av sine nye tilbud i anbudsprosesser. Videre sier han at byggherrene gir Veidekke gode tilbakemeldinger på sikkerhetsaspektet i Rockstop.
– De fleste sjåfører vi har snakket med kjenner til stein i tvillinghjul og erkjenner at det er et problem, avslutter Marius Eng Håkerud i Rockstop.