Fire av 24 jukset med fartsskriver/ hastighetsbegrenser
Det ble gitt «straksbøder» på 30.000 til 157.000 danske kroner i en kontroll sør i Danmark.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Tungvognscenter Syd, Sydøstjyllands Politi i Danmark sjekket 24 lastebiler i en «målrettet kontroll» med fokus på fartsskrivere langs «den Sønderjyske motorvej».
I fire av de undersøkte bilene, kjørte sjåføren med manipulert fartsskriver og hastighetsbegrenser.
I tre av tilfellene ble det skrevet «straksbøder» på fra 30.000 til 157.000 danske kroner. Den fjerde saken er ikke avgjort. Alle fire sjåfører kan se frem til et møte med det danske rettssystemet for å få avgjort om de skal miste førerretten i Danmark.
Juks med fartsskriveren utføres for å kjøre mer og hvile mindre enn tillatt uten at det registreres på rett måte. Dette er naturligvis farlig fordi det gir slitne sjåfører som kjører med flere titalls tonn på offentlig trafikkert vei mens de egentlig burde hvile.
Det blir ikke bedre av at hastighetsbegrenseren også fjernes, slik at lastebilene kan kjøres i hastigheter langt over det tillatte. Dette har blant annet stor innflytelse ved en nødsituasjon der det kreves en rask nedbremsing.
STILLING LEDIG:
-
Export Sales Manager
SMP Parts Norge AS
-
Prosjektleder
Anlegg Øst Entreprenør
-
Lærling
Anlegg Øst Entreprenør
-
Ingeniør
Larvik kommune
-
Byggeleder elektro/SRO
AF Anlegg
-
VI SØKER MASKINFØRERE OG ADK RØRLEGGEGERE
John Kleveland AS
-
Prosjektleder - anlegg
Tveter & Lund AS
-
Salgs- og Produktspesialist
H.C. Petersen AS