AT.JOBBER | Stillingsmarked

NEXTGEN: Første maskinen i 6000-serien i NextGen-versjon blir 150-tonneren Cat 6015.

Den første av mining-maskinene i Next-Gen-versjon

OPPDATERT LASTEMASKIN: 5,5 prosents drivstoffbesparelse har en del å si om forbruket ligger på 90 liter i timen.

Publisert Sist oppdatert

Det finnes bare tre stk. av den i Norge i drift i dag, det er totalt solgt fem stk. her til lands, men Cat 6015 på 150 tonn er selvsagt ikke en maskin for alle. 

– Disse lastemaskinene kan ligge på et forbruk på 85 til 90 liter i timen, selvsagt avhengig av bruken, kommenterer Per Olav Listou, key account manager i Zeppelin Construction Equipment.

Da er det ikke så vanskelig å se for seg potensialet i å spare 5,5 prosent i dieselforbruk, noe Caterpillar påpeker som et minimum sparepotensial i meldingen.

– Cat 6015 er den første i 6000-serien eller mining-maskiner som oppdateres til NextGen-maskin, kommenterer Dag Strøm, produktsjef gravemaskiner i Zeppelin Construction Equipment.

Energien kommer fra dieselmotoren Cat C27 med 615 kW / (824 hk effekt og maskinen har en standard skuffekapasitet på 14,6 tonn. Den er beregnet for bruk sammen med Cat 773-, 775- og 777, altså tiptrucker 55–90-tonnsklassen.

GODT PAR: Cat 6015 er beregnet for bruk sammen med Cat 773-, 775- og 777, altså tiptrucker 55–90-tonnsklassen.

5,5 prosent drivstoffbesparelse

Bakgrunnen for den nevnte effektiviseringen er et nytt pilotstyresystem med variabel hydraulisk oljestrøm. Fremfor å levere en fast oljemengde ved høy tomgang, justerer det nye systemet oljemengde etter faktiske styrespakbevegelser. – Det senker systemtemperaturen, reduserer komponentslitasje og gir en dokumentert drivstoffbesparelse på minimum 5,5 prosent, står det i meldingen.

I tillegg er et nytt Cat PPPC-hydraulikksystem (Proportional Priority Pressure Compensating) innført for jevnere og mer presis styring, mens et lukket svingsystem gjenvinner kinetisk energi under bremsing og mater den tilbake til hoved- og hjelpepumpene.

HEAVY DUTY: Understellet er forsterket med et heavy-duty beskyttelse og maskinen kan kobles til Cat MineStar-løsninger via mobil- eller satellittforbindelse for utvidet tilstandsovervåking.
Powered by Labrador CMS